Negatywne emocje w związku

negatywne emocje

Zastanawiasz się, co robić, aby nie było żadnych negatywnych emocji w twoim związku? A może już ich doświadczasz? Nie wiesz, co teraz zrobić? Jakie są przyczyny bycia nieszczęśliwym w związku? Jak to zmienić?

Jeśli chodzi o emocje, które są negatywne, to możemy wiele takich doświadczać. Żal, obawa, agresja, rozczarowanie to tylko kilka przykładów. Skupimy się na niektórych. Jest pewna grupa negatywnych emocji, które częściej spotykają ludzi w związku. Niektóre z nich rzadziej dotykają mężczyzn. Są również takie, które rzadziej dotykają kobiet. Jest tak, gdyż kobiety trochę inaczej podchodzą do związku, niż mężczyźni.

Agresja to pierwszy problem, który zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn. Jako że kobiety są słabsze, mogą one czasami doświadczyć nieprzyjemności, którą jest agresja mężczyzny wobec kobiety. Jeśli chodzi o agresje, to w zasadzie nie ma usprawiedliwienia w miłości. Związek nie polega na tym, żeby być dla kogoś agresywnym. Z tego też względu, jeśli ktoś doświadcza agresji, której nie akceptuje, jedynym rozwiązaniem jest zakończenie związku. Skąd bierze się agresja w związku? Występuje ona, jeśli się kłócimy. Przyczyny kłótni mogą być różne. Jeśli ktoś w związku zaczyna kierować do kogoś obraźliwe słowa, to mamy do czynienia z agresją psychiczną. Jest jeszcze fizyczna. Najważniejsze w agresji jest to, żeby starać się ją tłumić na samym początku. Jeśli nie akceptujemy czyjegoś zachowania, to starajmy się panować nad sobą. Gdy obrazimy kogoś, możemy doświadczyć tego samego, tylko że to my będziemy obrażani. Należy więc kontrolować to, co robimy. Jeśli kochamy kogoś, to zawsze jesteśmy w stanie zapanować nad agresją.

Są różne odmiany agresji


Jeśli ktoś nas obraża lub doświadczamy agresji fizycznej w związku, to musimy ocenić, w jak dużym stopniu ona występuje. Czasami nie mamy wyjścia, po prostu ktoś przesadza. Można szukać przyczyn w tym, że może ktoś nadużywa alkoholu, jest uzależniony od czegoś. Żeby ratować związek, trzeba znaleźć przyczynę agresji. Jeśli trudno będzie nam znaleźć jej podłoże, to nie rozwiążemy problemu. Gdy już je znajdziemy, to poradźmy się specjalisty i możemy postarać się pomóc drugiej osobie. Trzeba pamiętać, że przebywanie z osobą, która ma wybuchy złości, może się źle zakończyć, z tego też względu oceńmy poprawnie sytuacje i czasami będziemy zmuszeni do zakończenia związku.

Znudzenie także należy do negatywnych emocji w związku. Może ono występować, gdy ktoś będzie dużo pracował i nie będzie miał czasu dla drugiej osoby. W związku potrzeba atrakcji. Mężczyzna i kobieta muszą ze sobą często rozmawiać, muszą oni ustalać pewne fakty dotyczące zainteresowań, pracy i rozrywki. Jeśli chodzi o znudzenie, to można je także doświadczać, jeśli ktoś nie będzie chciał uprawiać seksu. Jest to częsta przyczyna nudy w związku, gdyż dla wielu seks jest istotny w nim. Z tego też względu szczerość wobec siebie jest ważna, aby nie było nudy. Należy mówić sobie o problemach i interesować się tym, czego pragnie druga osoba.

Kolejną kwestią jest rozczarowanie


Rozczarowanie pojawia się w związku, gdy nie spełnia on naszych oczekiwań. Jeśli mamy duże oczekiwania wobec związku, to rozczarowanie ma większe prawdopodobieństwo. Jest ono częstym problemem, dlatego też poświęcimy więcej uwagi rozczarowaniu związkiem. Zacznijmy od tego, że rozczarować się można na wiele sposobów. Załóżmy, że ktoś zmieni swoje zachowanie, styl życia. Nie zawsze możemy rozczarować się drugą osobą. Niektórym może nie odpowiadać rodzina ukochanej osoby. Wróćmy jednak do najbliższej ci osoby, gdyż to ona może cię najbardziej rozczarować. Jeśli chcemy walczyć, z tym że jesteśmy rozczarowani, to musimy o tym powiedzieć wprost. Zróbmy to jednak delikatnie. Nie mówmy w sposób, który będzie obraźliwy dla kogoś. Spróbujmy zapytać się, czemu ktoś zmienił swoje zachowanie, dlaczego wcześniej było inaczej. Może problem jest gdzieś indziej. Innym sposobem może być zmotywowanie kogoś do czegoś. Jeśli oczekujemy od kogoś zmiany charakteru, to postaraj się znaleźć jakieś zainteresowanie drugiej osobie.

Czasami się smucimy


Smutek może mieć wiele przyczyn. W związku może on występować, gdy ktoś ma pewne problemy. Wtedy martwimy się o to, że ktoś sobie nie radzi z czymś. Przykładem mogą być problemy ukochanej osoby w pracy. Tutaj również bardzo ważna jest rozmowa, wspólne rozwiązywanie problemów. Starajmy się przedyskutować wspólnie opcje, które mogą potencjalnie pozwolić na rozwiązanie problemu. Trzeba wybierać te opcje, które są najodpowiedniejsze. Pamiętajmy także o tym, że gdy będziemy się smucić, to w taki sposób nie pomożemy drugiej osobie. Lepiej, aby najbliższa nam osoba czuła, że jesteśmy w stanie jej pomóc. Jeśli nie będziemy robić dobrego wrażenie, to raczej nie podbudujemy jej psychicznie. Z tego też względu lepiej, aby być pozytywnie nastawionym do rozwiązywania problemów. Najważniejsze w rozwiązywaniu problemów jest podejście do tego, w jaki sposób zamierzamy się z nim uporać.

Gdy odczuwasz lęk...


Czasami możemy doświadczyć lęk przed tym, że coś się stanie twojej ukochanej osobie. Na przykład, jeśli ktoś znajdzie sobie zainteresowanie, które będzie się wiązało z niebezpieczeństwem. To samo może dotyczyć pracy w niebezpiecznych warunkach. Musimy podejść do sprawy poważnie. Po pierwsze prześledźmy statystyki. Często się nam tylko wydaje, że coś jest dla kogoś niebezpieczne. Z reguły nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w której ktoś może narazić się na utratę zdrowia, czy życia. Z tego też względu, należy się zastanowić nad tym, jakie jest prawdopodobieństwo tego, że coś może się komuś stać. Pamiętajmy, że w trakcie jazdy samochodem również jesteśmy narażeni na to, że coś się stanie. Praktycznie każdy podróżuje. Możliwe, że twoja ukochana osoba w pracy może czuć się dużo bezpieczniej. Jeśli jednak prawdopodobieństwo wypadku jest duże, wtedy rzeczywiście możesz odczuwać lęk przed tym, że coś się stanie twojej najbliższej osobie. Pamiętaj jednak, że nie ma ustalonej granicy. Dla jednego sama jazda samochodem może okazać się nie do zaakceptowania. Jednak nie jest to dobra sytuacja, gdyż prawdopodobieństwo wypadku jest stosunkowo niskie, jeśli ktoś jeździ bezpiecznie. Zastanów się dobrze nad prawdopodobieństwem nieszczęścia. Jeśli nie będziesz akceptować go, to musisz porozmawiać z drugą osobą i zasugerować zaprzestanie danej czynności, czy pracy. Nie zawsze ktoś się zgodzi, z tego też względu ważna jest również praca nad sobą i zmiana swojego nastawienia.

Jeśli masz wyrzuty sumienia...


Możemy również mieć wyrzuty sumienia. Powody ku temu mogą być różne. Jednakże cechą wspólną tych powodów jest to, że naszym zdaniem zrobiliśmy coś złego drugiej osobie. W omawianym przez nas przypadku dotyczy to drugiej osoby w związku. Z tego też względu, musimy panować nad sobą, kierować się rozumem. Żeby nie mieć wyrzutów sumienia, powinniśmy postępować zgodnie z określonymi zasadami, które musimy sobie sami ustalić. Pamiętajmy o tym, aby nie poddawać się w trudnych sytuacjach i ich nie łamać. Chodzi o momenty, w których możemy doświadczyć pewnych słabości. Przykładem może być chwila, w której dowiadujemy się od najbliższej nam osoby, że wprowadziła nas w kłopoty. W takim momencie nie można stawać się agresywnym. Mogłoby to spowodować, że gdy opadną emocję, będzie nas dręczyć sumienie. Z tego też względu, przygotujmy się na sytuacje, które mogą okazać się dla nas nieciekawe i zachowujmy wtedy spokój.

Lekceważenie


Możemy czuć się również lekceważeni. W tym przypadku możemy odczuwać spory dyskomfort, gdyż osoba, którą kochamy i tak bardzo szanujemy, będzie traktowała nas w taki sposób, że poczujemy się przez nią źle. Lekceważenie drugiej osoby występuje najczęściej wtedy, gdy nie spełnia ona oczekiwań. Po prostu staje się w pewien sposób niepotrzebna. Wynika to z tego, że rozczarowuje ona swoim zachowaniem. Jest to więc w pierwszej kolejności znak dla nas, że druga osoba w związku nie jest zachwycona naszą osobą. Jest to niemiłe, ale należy w takim momencie wyciągnąć pewne wnioski. Żeby je wyciągnąć, w pierwszej kolejności musimy przeanalizować sytuacje. Tylko w taki sposób możemy dojść do momentu, w którym wyjaśnimy poczucie lekceważenia. Pamiętajmy o tym, aby umiejętnie ocenić sytuacje. Nie zawsze jesteśmy w stanie to zrobić. Czasem lepiej zapytać się o coś innej osoby spoza związku. Może również chodzić o sprawy, które są dla nas delikatne. Wtedy rzeczywiście lepiej samemu zadać sobie kilka pytań, następnie przemyśleć sytuacje i wyciągnąć odpowiednie wnioski, dzięki którym będziemy mogli zmienić swoje postępowanie. Jeśli będziemy przekonani, że lekceważenie nie jest wynikiem tego, że w czymś zawiedliśmy najbliższą nam osobę w związku, to musimy się dowiedzieć bezpośrednio od niej, dlaczego nastąpiła taka sytuacja. Zróbmy to w sposób stanowczy. Dajmy do zrozumienia, że nie podoba się nam obecna sytuacja i wyjaśnijmy sprawę w całości. Może martwimy się niepotrzebnie. Czasami ktoś może mieć pewne problemy, wtedy zaczyna lekceważyć innych ludzi. Z tego też względu, rozmowa jest konieczna i jest ona jedynym rozwiązaniem do tego, żeby pozbyć się tej negatywnej emocji.

Poważniejsza sprawa


Teraz trochę więcej o tym, gdy ktoś nami gardzi. Dołóżmy do tego również złe traktowanie. Zaczyna się robić trochę gorzej, gdyż ktoś wyraźnie daje nam do zrozumienia, że się mu nie podobamy. Często tak bywa, że dana osoba jest lubiana przez inne. Czasami zależy to po prostu od tego, że jest szczęśliwa i osiąga w życiu sukcesy. Pamiętajmy o tym, że jeśli nawet nie robimy tego, o czym marzymy, to nie możemy okazywać innym tego, jak bardzo nam się nie chce, że już mamy dość obecnych zajęć. Najlepszą opcją jest zaprzestanie robienia czegoś, co nam nie odpowiada, gdyż trudno jest udawać. Jednakże starania ludzi potrafią być doceniane, trzeba tylko przy tym okazać się osobą, która nie wpływa negatywnie na innych swoim zachowaniem. Jest to ważne ze względu na to, żeby nie doprowadzać do sytuacji, w której możemy się narazić drugiej osobie w związku do tego, że zacznie nami gardzić i traktować nas w sposób, który będzie dla nas niemiły. Jeśli już jesteśmy w takiej sytuacji, to w pierwszej kolejności przemyślmy ją. Może się okazać, że osoba tworząca z nami związek, wdała się w złe towarzystwo. Może ona spotykać się z ludźmi, których nie znamy. Nie zawsze jest tak, że to my jesteśmy winni. Trzeba zaznaczyć, że ludzie, którzy nie odnoszą sukcesów, mają pewne problemy, nie mogą być traktowani gorzej. Z tego też względu należy się zastanowić nad tym, czy jesteśmy we właściwym związku. Zawsze jest pewien moment, w którym powiemy sobie dość i odejdziemy. Z tego też względu, gdy nie jest jeszcze tak źle, trzeba jak najszybciej przejść do działania. Tutaj nie wystarczy zwykła rozmowa. Może ktoś ma większe problemy. Należy więc znaleźć przyczynę. Szukajmy jej po swojej stronie, ale również po drugiej. Gdy ją znajdziemy, wprowadźmy szybko zmiany, którymi może być nawet pomoc innej osoby.

Podsumowując, w związku można doświadczyć różnych negatywnych emocji. Agresja jest jedną z nich. Dzielimy ją na psychiczną i fizyczną. Najważniejsze jest to, aby znaleźć jej przyczynę. Znudzenie, rozczarowanie, smutek to kolejne negatywne emocje, które mogą dotknąć osoby tworzące związek. Pamiętajmy o rozmowie, jeśli chodzi o te emocje. Dzięki niej można pozbyć się tych negatywnych emocji. Lęk przed tym, że coś się stanie najbliższej nam osobie, może okazać się złudny. Musimy w pierwszej kolejności sprawdzić dane statystyczne i w ten sposób wyjaśnić, czy obawy są słuszne. Aby nie mieć wyrzutów sumienia, przygotujmy sobie plan działania. Lekceważenie może okazać się wyjątkowo niemiłe. Szukajmy przyczyn u siebie, ale i szukajmy problemów w drugiej osobie. A gdy dojdzie do tego niemiłe traktowanie naszej osoby, to pomoc innych osób może okazać się niezbędna.