Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

zwiększyć samoocenę

W jaki sposób przejawia się niskie poczucie wartości? Jakie konsekwencje niesie ze sobą niska samoocena? Czy zawsze są one negatywne? Co zrobić, żeby podnieść poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości jest to stan psychiczny, który się wytwarza po dokonaniu oceny na własny temat. W zasadzie to każdy dokonuje oceny własnej osoby. Nie zawsze się nad tym zastanawiamy, jednakże każdy może coś powiedzieć na swój temat, a właściwie może odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące tego, jak ocenia swoją osobę.

Niskie poczucie własnej wartości można dostrzec na różne sposoby. Po pierwsze, przejawia się ono wtedy, gdy jesteśmy małomówni, nie zabieramy głosu, gdyż się wstydzimy, jesteśmy nieśmiali.

Kolejną kwestią jest nieasertywne zachowanie. Gdy mamy niską samoocenę, jesteśmy ulegli. Nie podejmujemy dyskusji z innymi ludźmi, uciekamy od problemów. Decydujemy się na to, co inni nam proponują. Nie potrafimy odmawiać, przez co wykazujemy brak asertywności. Potrafimy również stawać się agresywni. Dzieje się tak, gdyż wydaje się nam, że inni nas krytykują i nie liczą się z naszym zdaniem. Może się tak wydarzyć, ponieważ nie mamy swojego zdania i musimy podążać za innymi.

Brak nam wiary w siebie


Unikamy również trudnych zadań. Nie wierzymy w swoje możliwości. Boimy się, że nie damy rady, że brakuje nam umiejętności. Jeśli już podejmiemy się jakiegoś zadania, to często zadajemy pytania, gdyż nie mamy pewności, czy je dobrze wykonujemy. Ogólnie brak nam pewności siebie. Często również wycofujemy się z zadań, które zostały nam powierzone. Nie dążymy do tego, co sobie założyliśmy. Brak nam konsekwencji.

Możemy również reagować na krytykę. Chodzi tutaj o emocje. Może się w nas wytworzyć agresja, stajemy się rozczarowani tym, co inni mówią na nasz temat. Krytyka to codzienność, z którą każdy musi sobie radzić. Jednakże w przypadku niskiego poczucia własnej wartości, nie jesteśmy na nią odporni.

Nie doceniamy, a także nie zauważamy własnych zalet. Każdy człowiek posiada jakieś zalety. Może się czymś pochwalić. Jeśli mamy niską samoocenę, to widzimy w sobie tylko i wyłącznie wady. Brakuje nam pozytywnych opinii na swój temat. Zawsze widzimy winę po swojej stronie, nie potrafimy się usprawiedliwiać i krytykujemy to, co zrobiliśmy.

Nie potrafimy zaufać innym


Jesteśmy także nieufni wobec innych osób. Chodzi tutaj o różne sytuacje. Dostrzegamy w innych zło, nie widzimy w nich dobra. Nie potrafimy myśleć pozytywnie o innych. Uważamy, że są oni negatywnie nastawieni do nas. Po prostu brakuje nam pozytywnych myśli na temat innych ludzi.

Często porównujemy się w nieprawdziwy sposób, negatywny dla nas. Uważamy się za słabszych. Myślimy, że inni są od nas lepsi, a może okazywać się zupełnie inaczej. Tak naprawdę zawsze ktoś jest od nas lepszy, ale zawsze znajdzie się również ktoś słabszy. Jest to normalne. Często zapominamy o tym, gdy mamy niską samoocenę.

Mogą pojawiać się momenty, kiedy będziemy potrzebować akceptacji ze strony innych. W zasadzie to bardziej będziemy oczekiwać ich wsparcia. Poszukujemy ludzi, którzy będą umieć docenić nasze działania. Mogą to być nagłe potrzeby związane z tym, aby ktoś nas docenił. Niekoniecznie będą one trwać przez długi czas.

Dręczą nas porażki


Kolejną sprawą jest ciągłe analizowanie swoich porażek. Nie będziemy umieć szybko zapominać o porażkach, gdy mamy niskie poczucie własnej wartości. W przypadku, gdy popełnimy jakiś błąd, to będziemy go analizować i będziemy szukać jakichś przyczyn.

Możemy również popadać w różnego rodzaju skrajności. Będziemy myśleć bardzo negatywnie lub bardzo pozytywnie. Nie będziemy twardo stąpać po ziemi, z tego też względu nasze decyzje będą doprowadzać do tego, że nie będą one właściwe.

Niska samoocena niesie ze sobą negatywne konsekwencje. Część już została wymieniona. Jakie są one jeszcze? Częściej odnosimy porażki niż zwycięstwa. Nasze nastawienie psychiczne jest negatywne. Mamy mało przyjaciół. Możemy popaść w depresje. Kolejnym problemem jest trudność w znalezieniu miłości.

Problemów wynikających z niskiej samooceny jest wiele. Często doprowadzają one do tego, że się zamykamy w sobie, izolujemy się od świata. Nic nas nie interesuje.

Istnieją również pozytywne konsekwencje


Czy niskie poczucie własnej wartości może mieć jakieś pozytywne konsekwencje? Mówi się, że zawsze są plusy i minusy. W tym przypadku również to powiedzenie się sprawdza. Zalety niskiej samooceny również są, jednakże nie ma ich wiele. Możemy jednak w przypadku niskiej samooceny uniknąć sytuacji, które mogłyby być dla nas niebezpieczne. Gdy mamy niską samoocenę, to często jesteśmy bardzo ostrożni w życiu. Kierujemy się ścieżkami, które nie są ryzykowne. Nie oznacza to, że w przypadku wysokiej samooceny będzie inaczej. Jednakże niskie poczucie własnej wartości sprawia, że łatwiej jest nam być niezauważonym. W przypadku wysokiej samooceny najważniejsze jest ocenianie sytuacji. Są takie, w których musimy zachować się w sposób, który nie będzie wiązał się z ryzykiem. Trzeba pamiętać o odpowiedzialności w takim przypadku.

Poczucie własnej wartości w dużej mierze zależy od nas samych. Dodatkowo może ono być kształtowane przez sukcesy i porażki. Czasami porażki nie wynikają z braku umiejętności, a są one spowodowane innymi przyczynami, na które nie mamy wpływu. Wtedy wiele zależy od psychiki, od tego, w jaki sposób znosimy porażkę.

Sposoby na podniesienie samooceny


W jaki sposób poradzić sobie z niską samooceną? Na początku zastanówmy się nad tym, jakie mamy zainteresowania, co chcemy robić w życiu. Należy więc określić to, w jaki sposób powinna wyglądać nasza ścieżka życiowa. Czasami po prostu jeszcze nie wiemy, co tak naprawdę nas interesuje. Nie odnaleźliśmy jeszcze tego, czego chcemy. Czasami wydaje nam się, że nic nas nie interesuje, a każdego dnia to robimy. Przykładem mogą być gry komputerowe. Mogą one również stać się dla kogoś pasją. Z tego też względu lepiej dobrze się zastanowić nad tym, co lubimy robić. Jeśli dalej uważamy, że nic nas nie interesuje, to postarajmy się jednak znaleźć jakieś zainteresowanie.

Kolejną sprawą jest odpowiedzenie sobie na kilka pytań dotyczących własnej osoby. Chodzi o pytania związane z zaletami, które posiadamy. Musimy wreszcie je wymienić. Zastanówmy się nad nimi przez pewien czas, możemy zapisać je na kartce. Musimy jakoś sobie udowodnić, że mamy pewne zalety. Możemy przypomnieć sobie pewne sytuacje, w których tak się stało. Zalety mogą być różne. Nawet te małe, jednakże jeśli okaże się, że one są, to w pewien sposób zaczniemy się doceniać, a to już będzie jakiś sukces.

Problemem może okazać się czasami brak realizacji swoich zainteresowań. Jeśli lubimy coś robić i mamy jakieś marzenia, to powinniśmy je realizować. Należy przy tym dobrze oceniać bieżącą sytuacje. Jeżeli sytuacja finansowa nie pozwala na to, aby w całości oddać się jakiemuś zainteresowaniu, to warto realizować je, chociaż po części. Kolejną kwestią są same pieniądze. Nie można się poddawać. Trzeba jednak okazać się pomysłowym. Własny biznes to jedna z opcji. Po prostu chodzi o dążenie do tego, aby mieć jak najwięcej czasu na to, aby oddać się swojej pasji życiowej.

Nie myśl źle!


Myślenie w dużej mierze wpływa na to, jak się czujemy. Ma ono duży związek z poczuciem własnej wartości. Trzeba jednak zaczynać od drobnych postanowień. Zaczynajmy od małych kroków. Przykładowo postarajmy się chociaż przez chwilę nie myśleć w sposób negatywny. Załóżmy sobie, że przez kolejną godzinę będziemy myśleć tylko i wyłącznie w kategoriach pozytywnych. Kolejną radą może być staranie się o jak najszybszym zapominaniu o porażce. Im szybciej zapomnimy i nie będziemy do niej wracać, tym lepiej dla nas.

Kolejną radą jest ucieczka od tego, co może nas przytłoczyć. Jeśli nie lubimy gdzieś przebywać, to nie ma sensu tam być. To samo dotyczyć może pewnego programu w telewizji, który nas irytuje. Wtedy znajdźmy sobie inne zajęcie, które nas uspokaja. Nie będzie to dowodzić słabości, po prostu asertywnie odmówimy czegoś, co nam się nie podoba. Nie można myśleć w kategoriach, że jesteśmy słabi. Każdy ma swój gust i w różny sposób reaguje na pewne sytuacje. Z tego też względu każdy może znaleźć się w sytuacji, której nie będzie lubił.

Róbmy to, co nas uspokaja. Jeśli uwielbiamy przebywać w ogrodzie, róbmy to jak najczęściej. Nie uprzykrzajmy sobie życia. Starajmy się doprowadzać do sytuacji, w której będziemy się czuć wyluzowani. Wtedy łatwiej będzie o dobre myśli, które pozytywnie wpłyną na naszą samoocenę.

Znaleźć w sobie motywacje...


Czasami myślimy dużo, a niewiele robimy. Myślenie może okazać się wrogiem, którego trudno pokonać. Jeśli znajdziemy w sobie motywacje do działania, to nie będziemy poświęcać czasu na myślenie. Wtedy będziemy odpoczywać mentalnie. Z tego też względu znalezienie sobie zajęcia jest doskonałą opcją do tego, żeby się nie zamartwiać. Częstym błędem jest myślenie o sprawach, które nie mają sensu. Lepiej jest zamienić ten czas na robienie czegoś, co będzie przybliżać nas do osiągnięcia postanowionych przez nas celów. Kolejną kwestią jest to, że jak się czymś zajmujemy, to musimy być skoncentrowani. Wtedy trudniej jest o zamartwianie się. Dobrze jest więc znaleźć sobie takie zajęcie, które wymaga od nas dużo koncentracji.

Są jednak momenty, w których zastanawiamy się nad czymś. Często tak bywa, że wynikiem tego jest rozmowa z innym człowiekiem. Może ona przyczynić się do tego, że będą nas dręczyć pewne myśli. W takiej sytuacji dobrze jest przygotować się na następne spotkanie z taką samą osobą. Zaproponujmy sami temat. Uciekajmy od tematów, które nas drażnią. Nie musimy z kimś rozmawiać. Jeśli nam nie odpowiada czyjeś towarzystwo, to zawsze możemy się wycofać.

Kolejną kwestią jest motywowanie się do działania. Jeśli mamy niskie poczucie własnej wartości, to może nam brakować motywacji. Aby jej nie zabrakło, musimy widzieć sens tego, co robimy. Satysfakcja jest często tym, co pozwala znaleźć w sobie motywacje do działania. Nie zawsze jesteśmy w stanie wyjaśnić, dlaczego dobrze się czujemy wtedy, gdy coś osiągniemy, jednakże takie poczucie spełnienia pozwala na osiąganie kolejnych celów, a co za tym idzie, na podnoszenie poczucia własnej wartości.

Otaczająca atmosfera...


Panująca dookoła atmosfera również ma duży wpływ na poczucie własnej wartości. Często jest ona wynikiem osób, z którymi przebywamy. Po prostu osoby takie muszą odpowiadać naszemu gustowi, wtedy będzie łatwiej o przyjazną dla nas atmosferę.

Poczucie własnej wartości jest wynikiem tego, jak się oceniamy. Przejawia się ono tym, że jesteśmy małomówni, ulegli, unikamy trudnych zadań, możemy agresywnie reagować na krytykę, nie zauważamy własnych zalet, nie potrafimy komuś zaufać, porównujemy się w sposób negatywny dla nas, w niektórych momentach potrzebujemy akceptacji ze strony innych osób, ciągle analizujemy swoje porażki, popadamy w skrajności. Większość konsekwencji wynikających z niskiej samooceny jest negatywna. Pozytywną jest ostrożność, która ma większe prawdopodobieństwo wystąpienia w działaniu osoby z niską samooceną. Osoba z wysokim poczuciem wartości również może być ostrożna, jednak musi ona poświęcać ostrożności więcej uwagi. Aby podnieść poczucie własnej wartości, należy znaleźć sobie pewne zainteresowania, a następnie je realizować. Można doszukać się w sobie pewnych zalet, postarać się stopniowo zmieniać swoje negatywne myślenie. Inną radą jest ucieczka od tego, co nas przytłacza. Warto się wyluzować, uspokoić, wykonywać pewne zajęcia, przez co nie będziemy musieli się zamartwiać. Należy odnaleźć w sobie motywacje poprzez zobaczenie sensu w tym, co robimy. Zadbajmy o przyjazną dla nas atmosferę. Unikajmy rozmowy na tematy, które nas drażnią, gdyż mogą one przyczyniać się do negatywnego myślenia, które źle wpływa na samoocenę.