Szczerość w miłości

Szczerość jest ważna

Szczerość w miłości niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków. Jaki wpływ ma szczerość na miłość? Co w przypadku, gdy brakuje szczerości w miłości? Co robić, aby nie zabrakło w niej szczerości?

Szczera osoba wyraża swoje poglądy zgodnie z tym, o czym myśli. W szczerości nie ma miejsca na kłamstwa. Szczerość polega również na postępowaniu, które jest zgodne z tym, co się mówi.

Szczerość w miłości może nie mieć swojego miejsca z wielu powodów. Jednym z nich jest egoizm. Jeśli myślimy wyłącznie o sobie, to nie zawsze będziemy mówić prawdę. Czasami postaramy się jej nie mówić ze względu na korzyści, jakie będziemy mogli osiągnąć bez jej wypowiadania. Chciwość również może przyczynić się do braku szczerości. To samo będzie w momencie, gdy poczujemy się zagrożeni, nie będziemy ufać drugiej osobie. Wszystko, co jest negatywne, nie powinno mieć miejsca w miłości, dzięki czemu wystąpi w niej szczerość.

Szczerość ma znaczenie!


Dla wielu ludzi szczerość jest na tyle ważna, że bez niej nie ma miłości. Dzieje się tak, gdyż dzięki szczerości możemy poznać problemy drugiej osoby. Jeśli się kogoś kocha, to dobro kochanej przez nas osoby staje się ważne. Gdy osoby w związku nie mówią sobie wszystkiego, to nie ma wzajemnego zrozumienia problemów, z którymi każdy może się zmagać. Jeśli nie wiemy, co dręczy drugą osobę, to czasami nie będziemy świadomi jej zachowania, nie będziemy w stanie się dowiedzieć, dlaczego postępuje tak, a nie inaczej. Może się to okazać irytujące dla kogoś. Taki brak zrozumienia problemów drugiej osoby prowadzi do kolejnych, które dotyczą osób tworzących związek. Atmosfera panująca w nim stanie się nieprzyjemna. Dużym problemem może być rozmawianie z innymi ludźmi, gdyż będziemy wiedzieć, że coś jest nie tak, a trudno wyobrazić sobie sytuacje, w której opowiemy innym o tym, że nie potrafimy się porozumieć ze swoją ukochaną osobą. Często pytania ze strony innych mogą okazać się przykre i nie będziemy chcieć rozmawiać o tym, jaka jest obecna atmosfera w związku.

Zła atmosfera


Wróćmy jednak do problemów, które dotyczą osób w związku. Zła atmosfera może sprzyjać kłótni. Agresja pojawia się najczęściej wtedy, gdy nie radzimy sobie z jakimś problemem. Jest ona najczęściej objawem słabości. Jeśli nie umiemy zapanować nad sobą, to możemy stawać się agresywnym. Jeśli ktoś nie mówi nam o swoich problemach, a zachowuje się w sposób, który nas irytuje, będziemy rozdrażnieni takim stanem sytuacji. Druga osoba również nie będzie się czuła dobrze ze świadomością, że nie mówi nam wszystkiego. Może odczuwać w sobie pustkę, nie będzie wyrażać ochoty do życia. Wszystko to będzie sprzyjać powstawaniu sytuacji, które mogą prowadzić do kłótni, co się może negatywnie odbić na związku.

Lekceważenie


Jeśli w miłości nie ma szczerości, to często pojawia się lekceważenie. Może ono okazać się bardzo niemiłe. Osoba, która jest lekceważona, odwzajemnia się tym samym, a często pojawiająca się w niej złość doprowadza do tego, że staje się ona małomówna i szuka kontaktu gdzie indziej. Może to doprowadzić ostatecznie do zdrady. Jeśli ktoś poczuje się lekceważony przez najbliższą osobę, to może poczuć się na tyle źle, że postanowi się zemścić. Wtedy zdrada będzie wykonana raczej pod wpływem pewnego impulsu. Często tak jest, że nie do końca panujemy nad sobą i dopuszczamy się czegoś złego. Jednakże pewnych zdarzeń nie da się już odwrócić i ostatecznie brak szczerości może przyczynić się do zdrady.

Warto rozmawiać


Co robić, aby nie brakowała w miłości szczerości? Najważniejsza jest rozmowa. Pozwala ona na poznanie drugiej osoby i wszystkiego, co jest z nią związane. Zawsze jest dobra pora do tego, żeby rozmawiać ze sobą na różne tematy. Jeśli się kogoś kocha, nie powinno się nawet myśleć o ukrywaniu żadnych tajemnic. Mogą istnieć jednak pewne przeszkody, które utrudnią rozmawianie z drugą osobą. Wtedy będzie dochodzić do braku szczerości.

Jeśli się czymś interesujemy, to starajmy się być sobą i realizujmy te zainteresowania. Nie musimy nawet o nich mówić. Druga osoba sama się zorientuje, co robimy, z czego czerpiemy satysfakcje. Mogą jednak zaistnieć pewne problemy, które będą nas blokować. Jednym z nich może okazać się nieśmiałość, która może prowadzić do tego, że będziemy się wstydzić swoich zainteresowań. Nie warto przejmować się tym, co mówią inni, zawsze znajdą się osoby, które będą się interesować tym samym. Z tego też względu należy się przełamać i nie pozwolić na to, aby się ograniczać. Jeśli chodzi o najbliższą osobę, którą kochamy, to tym bardziej nie powinniśmy się bać, powiedzieć jej o tym, czym się interesujemy. Jeśli rzeczywiście nas kocha, to powinna wyrazić nam szacunek i życzyć nam jak najlepiej. Warto pamiętać o naturalności w zachowaniu. Załóżmy, że ktoś poznał drugą osobę. Pewnego dnia wybiera się na trening koszykarski. Wtedy nie musi nic mówić drugiej osobie w związku o tym, gdzie idzie. Jednakże w przypadku jej pytania dotyczącego tego, gdzie się wybiera, powinien powiedzieć prawdę. Takie naturalne zachowanie sprzyja szczerości w związku.

Nie popełniajmy błędów


Czasami wydaje nam się, że sami jesteśmy w stanie więcej zrobić, niż w przypadku, gdy będziemy współpracować z drugą osobą. Jest to często mylne. Przykładem może być przyrządzanie posiłku przez jedną z osób. Może ona przyrządzić go dla więcej niż jednej osoby. Dzięki temu ktoś może zyskać więcej czasu na to, aby poświęcić go na robienie czegoś innego. Dzięki takiemu postępowaniu można zyskać wiele czasu. Należy jednak rozmawiać o możliwej formie współpracy. Związek to nie tylko przyjemność, ale również pewne możliwości związane z oszczędzaniem czasu. Jednak osoby tworzące związek muszą umieć współpracować i widzieć w tym sens. Najważniejsze jest uświadomienie sobie tego, że można sobie wspólnie pomagać i dzięki temu życie staje się łatwiejsze. Bez takiej świadomości trudniej będzie o szczerość w miłości. Nie będziemy mieć ochoty na to, aby postawić na współpracę, tylko będziemy wybierać życie, w którym będziemy liczyć wyłącznie na siebie. Wtedy może wystąpić trudność z mówieniem do siebie o pewnych sprawach, gdyż będzie zależało nam na tym, aby mieć więcej czasu dla siebie.

Sprawdź, czy możesz zaufać


Dobrze jest sprawdzić drugą osobę pod kątem tego, czy można jej zaufać. W miłości zaufanie jest istotne. Jeśli ufamy komuś, to łatwiej jest nam mówić w zasadzie o wszystkim. Przeważnie jest tak, że czas pokazuje, czy można komuś zaufać. Jest tak, gdyż po pewnym czasie od momentu poznania danej osoby, zaistnieje sytuacja, w której powierzymy jej jakąś tajemnice, czy też poprosimy ją o jakąś drobną usługę. Przeważnie będzie to przypadkowe i niezamierzone przez nas. Po prostu przebywanie ze sobą sprawia, że powstają różne sytuacje, w których rozmawiamy o czymś i nawet nie zważamy na konsekwencje wypowiadanych przez nas słów. Nie da się wszystkiego kontrolować, z tego też względu wcześniej czy później dowiemy się, czy możemy komuś zaufać. Oczywiście możemy również celowo poprosić drugą osobę w związku o załatwienie drobnej sprawy za nas. Tak będzie szybciej. Jeśli uda nam się dowieść, że możemy ufać drugiej osobie, to poczujemy się pewniej i chętniej będziemy rozmawiać z kimś na różne tematy. Pojawi się w związku więcej szczerości, która jest tak potrzebna.

Powiedz o oczekiwaniach


Można powiedzieć wprost drugiej osobie, że oczekujemy wspólnych rozmów. Warto wtedy zaproponować pewien czas, w którym takie rozmowy mogłyby się pojawiać. Może to być na przykład konkretny dzień tygodnia. Najlepszym jednak momentem na takie rozmowy są wieczory, kiedy człowiek z reguły odpoczywa. Jest to dobra okazja do tego, żeby porozmawiać z ukochaną osobą o kwestiach, które dotyczą dwóch osób w związku. Zadbajmy o to, aby takie rozmowy nie kojarzyły się źle. Wręcz przeciwnie, powinny one być przyjemnością. Mówienie o sobie również może być dobrą zabawą. Trzeba jednak na początku omówić pewne zasady i wytłumaczyć, że takie rozmowy pozwalają również na poznanie pewnych oczekiwań drugiej osoby. Mają one doprowadzić do tego, aby w przyszłości wspólne życie okazało się jeszcze przyjemniejsze, a co równie istotne, łatwiejsze. Czasami potrzeba pewnej intencji jednej ze stron, aby wyznaczyć sobie czas, który zostanie poświęcony szczerej rozmowie.

Dowód na problemy


Jeśli chodzi o miłość, to osoby, które się kochają, powinny stanowić jedność. Z tego też względu, występujący brak szczerości w miłości jest jej pewnym zaprzeczeniem. Dowodzi on temu, że występują pewne kłopoty w związku. W prawdziwej miłości jedna z osób wspiera drugą, a jednocześnie nie może ona sobie takim zachowaniem szkodzić. Jest tak, gdyż w miłości liczy się wspólne dobro. Zawsze powinno dążyć się do kompromisu, w którym dwie osoby tworzące związek będą usatysfakcjonowane. Tylko wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że miłość nie ulegnie rozpadowi.

Dobrze jest, aby na początku miłości jednym z jej założeń była szczerość. Aby to się stało, każda z osób tworzących związek musi mieć na uwadze właśnie szczerość. Nie zawsze dobrze jest mówić o szczerości drugiej osobie, na początku trwania związku. Lepiej poczekać i dowiedzieć się, czy druga osoba również jest szczera. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, można zmienić plan i zacząć zwracać uwagę na szczerość, przez co będziemy pozytywnie wpływać na związek.

Szczera osoba wyraża swoje poglądy, które są zgodne z tym, o czym myśli. Musi również ona postępować zgodnie z tym, co mówi. Czasami ktoś nie jest szczery, ponieważ jest egoistą, ogarnia go chciwość, czuje się zagrożony, nie ufa drugiej osobie. Szczerość jest ważna w miłości. Pozwala na poznanie problemów drugiej osoby. Gdy nie ma szczerości, dochodzi do nieporozumień, kłótni czy lekceważenia drugiej osoby. Aby w miłości była szczerość, należy realizować swoje zainteresowania, współpracować z druga osobą w związku. Dobrze jest sprawdzić, czy można zaufać osobie, którą kochamy. Kolejną kwestią jest zaproponowanie pewnego czasu, w którym wystąpi szczera rozmowa. Na początku trwania miłości jednym z założeń powinna być szczerość. Lepiej poczekać i nie mówić na początku, że oczekujemy szczerości. Jeśli jej będzie brakować, to zawsze można spróbować zwrócić na nią uwagę w przyszłości.