W jaki sposób zwalczyć nieśmiałość?

jak pozbyć się nieśmiałości?

Nieśmiałość jest to cecha charakteru, która często doprowadza do tego, że mamy trudność w znalezieniu związku. Jak sobie z nią poradzić? Czy istnieje jakiś magiczny sposób na pozbycie się tej cechy?

Przede wszystkim musimy zastanowić się nad kwestią swojej samooceny. Jeśli będziemy negatywnie się oceniać, to nie jest to dobra pozycja wyjściowa do zmiany charakteru. Musimy zacząć od swojego wyglądu. Jeśli nie podobamy się sobie, to zróbmy listę wszystkich wad, jakie nam przeszkadzają. Jest to pierwszy krok do pozbycia się nieśmiałości wśród ludzi, którzy źle się oceniają.

Zacznijmy od tego, że możemy mieć do czynienia z różnymi problemami. Nie da się opisać wszystkich w jednym artykule, aczkolwiek zostaną przybliżone te najważniejsze. Dużym problemem jest w dzisiejszych czasach trądzik młodzieńczy, który doprowadza do nieśmiałości. Nie będziemy tutaj mówić o sposobach leczenia tej choroby, aczkolwiek jest to duży problem, z którym musimy jakoś sobie poradzić. Chyba że nie przeszkadza nam taka choroba. Są też takie osoby, które nie przywiązują wagi do trądziku na twarzy, ale w większości przypadków jest to problem. Tak więc wyleczenie się z tej przypadłości to często pozbycie się jednej z wad.

Ogólnie twarz jest częścią ciała, do którego przywiązujemy najwięcej uwagi. Jeśli na przykład nie podoba nam się to, że mamy źle wyglądający nos, to rzeczywiście może pojawić się problem. Jednak w takim przypadku odradzamy zabiegów chirurgicznych. Jest to radykalne podejście, które nie będzie prowadzić do niczego dobrego. Mogą one spowodować, że będziemy się oceniać jeszcze gorzej. Z takim problemem o podłożu psychicznym trzeba poradzić sobie w inny sposób. Spróbujmy nabrać dystansu do siebie samego i nauczmy się żartować z tego, co nam dokucza. Jeśli pozbędziemy się kompleksów dotyczących źle wyglądającej twarzy, to łatwiej będzie o pozbycie się nieśmiałości.

W czym tak naprawdę tkwi problem?


W zasadzie, jeśli jesteśmy zdrowi, to nie powinniśmy źle oceniać swoje oczy, uszy czy inną część twarzy. Taka zła ocena swojej twarzy to często zbyt wrażliwe podejście do swojego wyglądu. Dlatego też zwracamy uwagę na podłoże psychiczne, gdyż ma ono tutaj kluczowe znaczenie. Musimy doprowadzić do tego, żeby nasza twarz przypadła nam do gustu.

W wyglądzie twarzy duże znaczenie mają włosy. Mamy tutaj spore pole do popisu. Możemy próbować różnych fryzur. Jedni bardziej się sobie podobają, gdy mają dłuższe włosy, a inni, gdy mają je krótkie. Możemy także zmienić ich kolor lub pokusić się o dredy. Aczkolwiek pamiętajmy, że doprowadzenie swoich włosów do stanu, z którego nie da się powrócić do stanu wcześniejszego, nie jest dobrą opcją, gdy nie wiemy jeszcze, czego tak naprawdę oczekujemy.

Gdy będzie się nam podobać nasza twarz, to z resztą ciała powinno być już zdecydowanie łatwiej. Doprowadzić swoje ciało do takiego stanu, z którego będziemy zadowoleni, nie jest takie trudne. Potrzebna jest tylko ambicja i odpowiednia dieta. Uprawianie sportu również jest wskazane w niektórych przypadkach, tak więc nie pozostaje nic innego, jak zmienić swój styl życia. Zwróćmy uwagę, że kobiety często chcą mieć ładną figurę. Muszą więc ćwiczyć pewne części ciała, a pozostałe pozostawić w spokoju. Mężczyźni natomiast bardziej zwracają uwagę na muskulaturę. Gdy już doprowadzimy swój wygląd do stanu, z którego będziemy się cieszyć, to posuniemy się o duży krok do przodu w zwalczaniu nieśmiałości. Zwróćmy też uwagę na tych, którym nie trzeba zmieniać swojej samooceny dotyczącej wyglądu do tego, żeby również nie mieli problemów z nieśmiałością. Niestety, dobra samoocena to nie jest brak nieśmiałości, ale dla niektórych może to być początkowy krok do tego, żeby się jej pozbyć.

Nieśmiałość to problem mężczyzn i kobiet?


Nieśmiałość dotyczyć może zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Nie powołujemy się na żadne dane statystyczne, więc nie będziemy rozstrzygać kwestii, kto jest częściej nieśmiały. Jako że kobiety i mężczyźni są ludźmi, takie pytanie dużego sensu nie ma.

Żeby pozbyć się nieśmiałości, często potrzebujemy dużej ilości czasu. Nie zawsze efekty przyjdą szybko, ale warto na nie czekać. W pierwszej kolejności zastanówmy się, dlaczego tak naprawdę jesteśmy nieśmiali. Problem nieśmiałości najczęściej zaczyna nam dokuczać w momencie, w którym chcemy się kogoś o coś zapytać. Na przykład w sklepie o pewien produkt. Często może on się pojawić w momencie, gdy potrzebujemy bliskości drugiej osoby, ale nie potrafimy się odezwać do płci przeciwnej. Jeśli nie wiemy, czemu jesteśmy tak naprawdę nieśmiali, a najczęściej nie ma ona żadnych powodów, to musimy się w pewien sposób przełamać.

Zastosujmy metodę krok po kroku!


Zacznijmy od prostszych sytuacji. Wejdźmy do sklepu lub apteki, w której nigdy nas nikt wcześniej nie widział i spróbujmy zacząć rozmawiać z osobą, która sprzedaje towar. Nikt nas za takie zachowanie nie może źle potraktować. Co najwyżej taka osoba może być trochę zmieszana. Oczywiście nie chodzi o to, żeby przeszkadzać komuś w pracy, ale możemy powiedzieć, że mamy dzisiaj udany dzień lub zwrócić uwagę na pogodę. Po prostu bądźmy bardziej otwarci. Gdy zrobimy tak kilka razy, to w pewien sposób zaczniemy się pozbywać nieśmiałości i być może wpadniemy już w nawyk, że będziemy do sprzedawcy w sklepie mówić również słowa, które nie są związane tylko i wyłącznie z zakupami.

Jest to taka wstępna metoda, która może choć trochę dodać nam pewności siebie. W celu pozbycia się nieśmiałości musimy jednak posunąć się znacznie dalej. Na przykład zacznijmy uczęszczać na zajęcia z tańca towarzyskiego. Jest to oczywiście przykład, jeśli nie interesuje nas taniec, to takie zajęcia mogą być związane z innym sportem, a w zasadzie to z czymkolwiek, czym się interesujemy. Dobrze jest posłużyć się opiniami innych ludzi w celu wybrania sobie społeczności, w której będziemy mogli poznać interesujące nas osoby.

Pamiętajmy, że spotykanie się z innymi ludźmi i ich poznawanie powinno należeć do przyjemności, nie może to być tortura. W związku z tym bądźmy wyluzowani i dobrze nastawieni. Najważniejsze jest to, żeby nie być spiętym. Musimy się tego wystrzegać, czujmy się swobodnie.

A gdy problem jest większy?


Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie się przełamać i nie mamy odwagi, by zacząć uczęszczać na zajęcia, gdzie będziemy zmuszeni do poznania nowych osób, to jesteśmy zmuszeni podejść do problemu nieśmiałości inaczej.

Zastanówmy się, kto jest naszą najbliższą osobą i zacznijmy z nią rozmawiać. Nie musimy mówić, że jesteśmy nieśmiali, aczkolwiek długie rozmowy z taką osobą są istotne do tego, żeby później zacząć rozmawiać z obcymi.

Musimy również zacząć korzystać z portali społecznościowych oraz stron, w których możemy czatować z innymi. Rozmawiajmy jak najwięcej, pozwoli to na pozbycie się w pewien sposób nieśmiałości. Wtedy zdamy sobie sprawę, jak łatwo jest rozmawiać z innymi ludźmi poprzez czat.

Następną sprawą jest słuchanie muzyki, możemy zacząć śpiewać, mówić sami do siebie, wymyślać różne żarty, staniemy się przez to bardziej wyluzowani, nabierzemy pewności siebie i będzie to podstawa do tego, żeby stać się śmiałym.

Zawsze jest wyjście z sytuacji!


Jeśli dalej nie mamy odwagi na to, żeby pójść w miejsce, gdzie będziemy musieli nawiązać kontakt z innymi ludźmi (na przykład zajęcia z tańca towarzyskiego), to musimy skupić się na początku na znalezieniu miejsca, gdzie poznawanie ludzi będzie się odbywać w sposób formalny.

Może to być jedyna metoda, żeby w przyszłości odważyć się na coś mniej formalnego. Praca, w której musimy rozmawiać z ludźmi jest doskonałą okazją do tego, żeby walczyć z nieśmiałością. W takim miejscu rozmawiamy w sposób formalny. Oczywiście nie jest to reguła. Są miejsca pracy, w których nie rozmawiamy w sposób formalny. Jednakże skupmy się na takiej pracy, która pozwoli nam na tyle pozbyć się nieśmiałości, żeby później móc poznawać ludzi w nieformalnych sytuacjach.

Krok do przodu


Takie formalne rozmowy w nowych miejscach są krokiem wprzód ku przełamaniu nieśmiałości. Gdyż poznajemy wtedy nowe osoby i jesteśmy zmuszeni do ciągłych rozmów z obcymi ludźmi. Po prostu musimy w ten sposób wyjść do ludzi. Inaczej nie da się przełamać nieśmiałości. Potem możemy szukać innych miejsc, które nie są tak formalne. Jeśli dalej mamy obawy o to, że sobie tam nie poradzimy, to musimy pójść do takiego miejsca z kimś innym. Na przykład w pracy możemy poznać osobę, z którą zakończymy już tylko i wyłącznie formalne rozmowy, a przejdziemy do bliższej znajomości. Zapisanie się na taniec czy zajęcia z aerobiku wraz ze znajomym z pracy lub ze szkoły to moment, w którym pozbywamy się już w dużym stopniu nieśmiałości. Wtedy zaczniemy czuć się bardziej swobodnie. To jest normalne, że czasem boimy się gdzieś wyjść sami, tak więc nie zawsze musimy się tym przejmować.

Często tak jest, że ludzie poznają się w sposób formalny, a później przeobraża się to w stosunki przyjacielskie. Czasem bywa, że dopiero taki nowy przyjaciel sprawi, że poznamy innych przyjaciół. Nie jest to spowodowane nieśmiałością, a niepewnością w poznawaniu ludzi w sposób nieformalny.

Oczywiście zapisanie się na lekcje tańca czy aerobik nie powinny spowodować, że będziemy się czuć zagrożeni. Gdy będziemy spotykać się z innymi ludźmi w obecności swoich przyjaciół, w przyszłości nie powinniśmy mieć problemów z pójściem w pewne miejsce sami. Chodzi o takie miejsce, w którym będzie okazja na poznanie nowych ludzi w nieformalny sposób.

Tak więc, w przypadku kompleksów, starajmy się ich pozbyć. Będzie to pierwszy krok do pozbycia się nieśmiałości. Rozmawiajmy z ludźmi na czacie oraz z najbliższą nam osobą, słuchajmy muzyki, spróbujmy się wyluzować. Jeśli to nie pomoże, żeby poznawać ludzi w sposób nieformalny, najlepiej znaleźć sobie miejsce formalne, na przykład odpowiednią pracę. Wtedy spróbujmy przekształcać stosunki formalne w koleżeństwo. Potem możemy myśleć o dalszym przełamywaniu nieśmiałości i zacząć chodzić do miejsc publicznych, gdzie będziemy mogli spotykać obcych ludzi w nieformalny sposób. Na początek możemy chodzić do takich miejsc w obecności przyjaciół, z czasem powinniśmy pozbyć się nieśmiałości i nie mieć problemów w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi.