Jak poradzić sobie z samotnością?

nie żyj w odosobnieniu

Dokucza ci samotność. Nie wiesz co z tym zrobić. W jaki sposób poradzić sobie z tym negatywnym uczuciem? Co sprawi, że nie będziesz się czuć samotnie?

Samotność może dotknąć każdego z nas. Skąd ona się tak naprawdę bierze? Przeważnie uczucie samotności przychodzi w momencie, gdy przez dłuższy czas przebywamy w odosobnieniu. Ludzie posiadają różne charaktery. Niektórym samotność doskwiera zdecydowanie bardziej. Takie silniejsze poczucie samotności może doprowadzić w pewnych momentach do depresji, którą zalicza się do chorób. Natomiast są osoby, które cenią sobie życie w samotności, często są to ludzie ambitni, głodni sukcesów, którzy koncentrują się na swoich celach w życiu.

Z samotnością możemy radzić sobie na wiele sposobów. Nie musimy nawet przy tym szukać drugiej osoby. Zacznijmy jednak od tego, czemu niektórzy ją odczuwają. Jest ona spowodowana często słabą samooceną swojej osoby. Gdy oceniamy siebie źle, to czujemy się nieszczęśliwi, często odnosimy porażki, po prostu mamy złe nastawienie do życia. Często losy zrządzają nam porażki i możemy przez to zacząć odczuwać samotność. Samotność jest związana z psychiką człowieka, a ona często wiąże się z tym, o czym myślimy w ciągu dnia.

Często przyczyną samotności są porażki człowieka, przez które brakuje nam drugiej osoby. Musimy o nich jak najszybciej zapominać. Wtedy szybciej pozbędziemy się tego okropnego uczucia i ku zdziwieniu nas samych samotność może odejść w zapomnienie. Nawet jeśli nie spotkamy się z drugą osobą, która będzie nam towarzyszyć i nas pocieszy. Porażki przytrafiają się każdemu, z tego też względu dotyczy to każdego z nas. Jednak jest wiele osób, które nie potrafią o nich zapomnieć i przez takie wrażliwe podejście do życia często czują się samotne.

Czego chcemy od życia?


Kolejną sprawą jest nasza sytuacja życiowa. Czasami robimy coś, czego nie chcemy. Trudno wtedy o zadowolenie. Na przykład w przypadku pracy, która nam się nie podoba. Ważne, aby nie poddawać się łatwo w takiej sytuacji i po pierwsze uporządkować sobie stosunki z ludźmi, z którymi pracujemy, następnie w czasie wolnym po pracy znaleźć sobie nowe zajęcie, które przybliży nas do zajmowania się w życiu tym, co nas interesuje i jednocześnie pozwoli nam na utrzymywanie się z tego zajęcia. Pamiętajmy również o tym, żeby po wyjściu z niechcianej przez nas pracy szybko o niej zapominać i resztę dnia poświęcać ku zmianie swojej sytuacji życiowej. Jest to związane ze zmianą nastawienia psychicznego, człowiek z takim nastawieniem do życia, nie będzie się czuł samotnie, gdyż będzie on próbował realizować swoje ambicje.

Co w przypadku, gdy nic nas nie interesuje?


Zdecydowanie gorzej jest, jeśli nie ma zainteresowań. Jest to zła cecha, gdyż taka osoba nie ma w sobie motywacji do życia i nie jest ambitna. Łatwiej wtedy o przykre uczucie samotności i co za tym idzie, o depresje. Jedyną radą jest jednak poszukanie swojego zainteresowania. Oczywiście może nim być nawet przebywanie z drugą osobą. Często tak jest, że nie widzimy nic poza drugą osobą i jedyne czego chcemy to z nią przebywać. Nic w tym złego ani dziwnego, aczkolwiek przez takie zachowanie nie będziemy w stanie utrzymać się przy życiu ze względu na brak pieniędzy. Zawsze jest jednak wyjście z sytuacji i możemy w takim momencie dążyć do niezależności finansowej, na przykład możemy założyć swój biznes. Tutaj trzeba być pomysłowym, a można odmienić swoje życie. Podobnie jest w przypadku, gdy mamy zainteresowania, które niekoniecznie będą przynosić nam pieniądze, czasami wręcz przeciwnie, mogą one powodować, że jeszcze bardziej będzie nam ich brakować. Wszystko zależy od nas samych, najważniejsze jest znalezienie sobie źródła dochodu, którym może być, chociażby założenie biura podróży. Obecnie jest to biznes, który może zapewnić nam niezależność finansową. Pomysły mogą być inne, liczy się zaangażowanie i dobre wykonanie. Musimy wierzyć we własne umiejętności, bez tego nie będziemy w stanie osiągnąć sukcesu.

Pamiętajmy o tym, żeby dążyć do czegoś, starajmy się być ambitni, a wtedy nie będziemy odczuwać samotności. Nastawienie psychiczne jest tutaj najważniejsze, jednakże bierze się ono z tego, o czym myślimy. Starajmy się więc myśleć o naszych ambicjach, bądźmy nieustępliwi w dążeniu do celu, wtedy zdobędziemy charakter, dzięki któremu wyrobimy sobie wysoką samoocenę i nie będziemy odczuwać poczucia samotności w takim stopniu, jak byłoby to odczuwane bez tej zmiany.

Przestań się zamartwiać!


Skoro wiadomo, że chodzi z reguły o nasze nastawienie psychiczne, teraz przejdźmy do następnej istotnej sprawy, którą jest pozytywne myślenie. Najgorsze co można zrobić w tej kwestii to ciągle skupiać się na problemach innych. Należy sobie uświadomić, czym tak naprawdę jest altruizm i zdać sobie sprawę, że rozmyślanie nad problemami innych ludzi powoduje, że czujemy się źle. Natomiast zawsze możemy pomagać innym. Dzięki temu będziemy przyczyniać się do poprawienia losów innych ludzi, a my sami przestaniemy się zamartwiać i smucić. Staniemy się silniejsi psychicznie i nie będzie nam tak bardzo doskwierać uczucie samotności.

Samotność człowieka jest również często związana z inną cechą, jaką jest łatwowierność. Musimy wiedzieć, że na świecie są różni ludzie o różnych zamiarach, które często mogą doprowadzić do klęski drugiego człowieka. Nigdy nie wiemy, co tak naprawdę tkwi w głowie drugiego człowieka. Nie da się czytać w myślach innych osób. Z tego też względu nie możemy ufać tak bardzo innym osobą i być aż tak bardzo uczuciowi dla innych. Bądźmy mili i życzliwi, ale uważajmy na zachowania innych, mogą one nam przysporzyć wiele złego. Taka łatwowierność może doprowadzić do tego, że będziemy za bardzo ufać innym ludziom i na siłę będziemy szukać kontaktu z drugą osobą. Zachowajmy pewien dystans do innych. Wtedy nie będziemy się tak bardzo przejmować problemami innych, nie będziemy naiwni oraz co za tym idzie, bardziej skupimy się na własnych sprawach i nie będzie aż tak dokuczać nam brak bliskości drugiej osoby, gdyż łatwowierność często doprowadza do złudzenia poczucia samotności.

Wielu uważa, że aby nie być samotnym, musimy przebywać z inną osobą. Jest w tym wiele prawdy, aczkolwiek zmiana swojego myślenia jest istotniejsza w budowaniu silnej psychiki. Skoro wiemy już, w jaki sposób postępować w swoim życiu, aby nie dokuczała nam często samotność, to teraz przejdźmy do kolejnej kwestii, którą jest przebywanie z drugą osobą.

Znajdź sobie kogoś!


Bliskość drugiej osoby jest ważna, pozwala nam to na dowartościowanie się. Oprócz tego, że czujemy się pewni siebie, gdy przebywamy ze swoją drugą połówką, to możemy również łatwiej zapomnieć o swoich problemach. Dlatego też będziemy się wprawiać w dobry nastrój, który będzie powodował, że samotność odejdzie w zapomnienie.

Możemy również znaleźć sobie kolegów i poprzez wspólne przebywanie, imprezy, czy inną zabawę, również możemy walczyć z samotnością. Nie zapominajmy jednak przy tym o tym, że to właśnie zła samoocena, negatywne myślenie o sobie może powodować, że nie będziemy w stanie znaleźć sobie przyjaciół, czy też osoby, z którą będziemy mogli się kochać. Dlatego też, pamiętajmy cały czas o pozytywnym myśleniu. Natomiast istnieje jeszcze coś takiego jak realizacja swoich zainteresowań wspólnie z przyjaciółmi. Dzięki temu będziemy jeszcze bardziej odczuwać więzi, dzięki którym poczucie samotności odejdzie w niepamięć.

Tak więc musimy zacząć od nas samych. Przestańmy być surowi dla siebie samych. Zacznijmy się doceniać. Nie myślmy o naszych porażkach, patrzmy pozytywnie w przyszłość i spełniajmy swoje ambicje, marzenia. Pozwoli to na zbudowanie silnej psychiki, co doprowadzi do tego, że będziemy w stanie sami przebywać przez długi czas i nie będziemy tak bardzo odczuwać przykrego uczucia, jakim jest samotność. Zwróćmy również uwagę na fakt, jakim jest łatwowierność, która często powoduje złudne wrażenie samotności. Natomiast bliskość drugiej osoby będzie wpływać na nas pozytywnie, szczególnie dla naszej psychiki. Również przebywanie z przyjaciółmi to doskonałe rozwiązanie do tego, żeby nie czuć się samotnie.