Dlaczego nie mam przyjaciół?

szukasz przyjaciół?

Nikt nie zaprasza cię na spotkania. Wszyscy cię omijają i nie chcą z tobą rozmawiać. Przejmujesz się tym, że nie potrafisz sobie znaleźć kolegów. Dlaczego tak naprawdę nie masz przyjaciół?

Ludzie potrzebują kontaktu między sobą. Bez niego czują się samotnie, mają niską samoocenę. Kontakt z innymi sprawia, że wydzielają się w organizmie człowieka pewne hormony, które sprawiają, że czuje się potrzebny innym.

Możemy podejść do sytuacji w sposób bardziej medyczny. Istnieją pewne lekarstwa, które będą sprawiać, że będziemy się czuć w taki sposób, jakbyśmy spędzili z przyjaciółmi czas na imprezie. Nie jest to jednak zalecana metoda przez nas, gdyż pomoże nam tylko przez chwilę, a poza tym nie będzie poprawiać stanu psychicznego. Braku pewności siebie nie da się wyleczyć. Aby to zrobić, potrzebujemy kontaktu z innymi, musimy rozmawiać i w ten sposób zmieniać swoje nastawienie do życia.

Co tak naprawdę powoduje, że nie mamy przyjaciół? Żeby ich mieć, trzeba najpierw zrozumieć swój problem i dopiero potem starać się jakoś z nim poradzić. Żeby zachować odpowiednią kolej rzeczy, to na początek zastanówmy się nad czynnikami, które powodują, że nie mamy przyjaciół, a potem zajmiemy się tym, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem.

Brak przyjaciół to nie jest oznaka, że jest z nami coś nie tak. Nie można się tym martwić. Gdyż możemy mieć różne powody do tego, żeby ich nie mieć. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy ktoś przebywa wśród ludzi, którzy mają zdecydowanie inne zainteresowania od niego. W zasadzie to przyjaciele najczęściej spędzają czas wspólnie, robiąc to, co im sprawia przyjemność.

Zacznijmy od przykładu...


Pierwszym przykładem, który może się rzucać w oczy, gdzie brak nam przyjaciół, jest samotność w szkole lub w pracy. Dzieje się tak, ponieważ nie zawsze realizujemy w szkole lub w pracy swoje ambicje. Czasami przebywanie w takich miejscach jest dla ludzi tylko i wyłącznie niechcianym obowiązkiem. Wtedy rzeczywiście trudno o przyjaciół. Aby rozwiązać taki problem, to musimy sobie uświadomić, że możemy ich w takim miejscu nie znaleźć. Może się okazać, że ktoś chodzi do szkoły muzycznej, a ma zupełnie inne zainteresowania, na przykład związane z informatyką. Wtedy nie będzie miał z kim dzielić swoich przemyśleń oraz będzie się czuł osaczony. Musimy znaleźć się w takiej grupie ludzi, która będzie robić to, co nam odpowiada. W przeciwnym razie przyjaciół nie będzie.

Powyższy przykład doskonale obrazuje, jaki możemy mieć problem i pokazuje, że brak przyjaciół nie zawsze oznacza, że z daną osobą jest coś nie tak. Trzeba więc zawsze przemyśleć to, gdzie się znajdujemy, z kim rozmawiamy i czy obecność ludzi, a w zasadzie ich zajęcia nam odpowiadają.

A co, gdy mimo wspólnych zainteresowań ich nie mamy?


Teraz przejdźmy do następnych kwestii, które również powodują, że nie mamy przyjaciół. Co wtedy, gdy interesuje nas muzyka, chodzimy do szkoły muzycznej, a mimo to nie znajdujemy sobie żadnego przyjaciela. Niektórym może bardzo doskwierać to, że inni traktują go jak powietrze i się od niego odwracają.

Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na fakt, że wspólne zainteresowania powinny sprawiać, że się przyjaźnimy. Nawet wtedy, gdy mamy odmienne charaktery. Może się jednak zdarzyć, że nie zauważamy w sobie pewnych cech, które przeszkadzają innym. Arogancja to często przyczyna samotności i braku znajomych. Ludzie, którzy traktują innych z pogardą, wywyższają się nad nimi, nie będą mieli dużo przyjaciół, a nawet mogą ich w ogóle nie zdobyć. Niektórzy już tacy są, że nie chcą się z nikim przyjaźnić, aczkolwiek co zrobić, gdy chcemy mieć przyjaciół? Musimy się w ogóle zastanowić nad sobą, czy poniżamy innych, jesteśmy arogantami. Jeśli nie potrafimy sobie odpowiedzieć na to pytanie, zastanówmy się nad sobą, czy przezywamy innych, czy myślimy o innych z pogardą, czy jesteśmy dla kogoś nieuprzejmi. Jeśli tak, to może znaleźliśmy przyczynę tego, że nikt nie chce się z nami przyjaźnić.

Wysoka samoocena


Kolejną cechą, która może znacznie utrudniać nam znalezienie sobie przyjaciół, jest zbyt wysoka samoocena. Jeśli uważamy, że jesteśmy najlepsi we wszystkim i każdy wokół nas powinien się tylko i wyłącznie od nas uczyć, to rzeczywiście dla innych możemy być sporym problemem. Raczej nikt nie będzie chciał z taką osobą przebywać, która uważa się za lepszą. Taką cechę nie jest trudno w sobie rozpoznać. Musimy pomyśleć przez chwilę, czy uważamy się za lepszego, czy może jednak powinniśmy być bardziej skromni.

Bycie wulgarnym również może prowadzić do braku przyjaciół. Często ludzie boja się tych, którzy są agresywni i odwracają się od nich. Musimy uważać na słowa i nie zwracać się zbyt niegrzecznie do innych. Takim obrażaniem możemy sprawić sobie wiele kłopotu. Warto jest czasami zastanowić się dwa razy nad tym, co mówimy i w jaki sposób chcemy to przekazać. Czasem jest trudno o bycie spokojnym, ale nie mamy wyjścia. Musimy być uprzejmi, aby inni doceniali nas i również odwzajemniali się tym samym.

Nie bądź egoistą!


Egoizm to też zdecydowana przyczyna braku przyjaciół. Altruiści mają ich zawsze więcej. Są oni pozytywniej nastawieni do innych ludzi. Jeśli mamy problem, z tym że nie chcemy interesować się problemami innych ludzi, to zacznijmy od czegoś drobnego. Na początek możemy zrobić mały uczynek, dla kogoś może on być czymś ważnym. Egoizm powoduje, że przechodzimy wokół innych obojętnie. Takie zachowanie będzie sprawiać nam kłopoty w pozyskiwaniu przyjaciół.

Brak tolerancji wobec innych to nie tylko brak przyjaciół. Często przez takie zachowanie możemy pozyskać wrogów i mieć problemy. Tolerancja jest ważna. Trzeba szanować innych bez względu na ich przekonania. Jeśli nie będziemy akceptować innych, to nie będą oni akceptować nas i nie dziwmy się, że nie będziemy mieć przyjaciół.

A może jesteś za dobry?


Jeśli jesteśmy zbyt uprzejmi dla innych, to również możemy mieć problem z pozyskiwaniem nowych przyjaciół. Taka dobroć jest czasami olbrzymim błędem. Możemy sobie również przez takie zachowanie sprawić wiele kłopotów. Niektórzy mogą nas przez to bardzo nie lubić. Nie dziwmy się temu, gdyż ciągłe chwalenie kogoś, sterowanie czyimś życiem może często doprowadzać do tego, że inni zaczną nas wyśmiewać. Dobrym przykładem są nauczyciele, którzy starają się być bardzo mili dla swoich uczniów. Okazuje się, że takie zachowanie może im się nie spodobać. Potem już jest tylko gorzej, ciągłe naśmiewanie się na lekcjach może doprowadzić do tego, że nauczyciel nie będzie mógł prowadzić normalnie zajęć. Oczywiście uczniowie i nauczyciel nigdy nie będą przyjaciółmi. Jednakże ten przykład pokazuje, jak ludzie potrafią zareagować na dużą uprzejmość drugiego człowieka. Starajmy się więc zachowywać normalnie, bez zbędnych emocji.

Uległość


Inną cechą charakteru, która sprawia, że możemy nie mieć przyjaciół, jest uległość. Niekoniecznie agresja powoduje, że nie mamy przyjaciół. Osoby, które są uległe, także mogą doświadczyć brak akceptacji wśród innych. Jest to spowodowane tym, że takie uległe osoby nie będą uczestniczyć w dyskusjach i zawsze będą popierać głos każdej osoby. Doprowadzi to do tego, że taka uległa osoba nie będzie miała swojego zdania i nie nawiąże ona z nikim większej więzi. Trzeba być asertywnym i czasami nie zgadzać się z innymi. Takim zachowaniem możemy zyskać sobie szacunek wśród niektórych osób. Aby tego dokonać, musimy zmienić swoje nastawienie i być odważniejsi. Musimy zacząć się interesować problemami innych, wtedy zdecydowanie będzie nam łatwiej o przyjaciół.

Inną wadą człowieka, która powoduje, że nie mamy przyjaciół, jest małomówność. Jeśli nie będziemy rozmawiać, to nie poznamy nikogo. Musimy być otwarci i towarzyscy. W przeciwnym razie nie będziemy mogli się z nikim zaprzyjaźnić. Trzeba więc zacząć się udzielać i być inaczej nastawionym do innych. Musimy rozmawiać nawet wtedy, gdy nie jesteśmy zainteresowanym tematem. Tak już jest, że osoby, które dużo rozmawiają, będą bardziej dostrzegane w społeczeństwie. Będą one częściej się przyjaźniły i zdobędą szacunek wśród innych. Dlatego też warto rozmawiać.

Czasem po prostu zmieniamy otoczenie


Czasami często zmieniamy otoczenie i dziwimy się, że nie mamy przyjaciół. Gdy przestaniemy się z kimś spotykać przez pewien czas, to zapominamy o sobie. Przestajemy już o sobie myśleć i co jest normalną koleją rzeczy, tracimy swoich przyjaciół. Jeśli chcemy mieć przyjaciół, musimy dbać o tych, których już mamy. Jeśli przestaniemy ich zapraszać, stracimy na nich czas, to nie dziwmy się potem, że oni o nas zapomną.

Obecnie są różne przyczyny braku przyjaciół. Czasem może być to czymś normalnym i nie musimy szukać problemów u siebie. Dzieje się tak wtedy, gdy znajdziemy się w otoczeniu ludzi, których zainteresowania są dalekie od naszych. Wtedy nie będzie nam łatwo o nową przyjaźń. Nie mamy jednak powodów do zmartwień w takiej sytuacji, potrzebujemy po prostu zmiany otoczenia. Jeśli jednak jesteśmy wśród ludzi, których zainteresowania pokrywają się z naszymi, to brak przyjaciół może być spowodowany czymś innym. Takie cechy jak arogancja, zbyt wysoka samoocena, czy wulgarne zachowanie wobec innych może zdecydowanie powodować, że nie mamy przyjaciół. Kolejnymi cechami, które utrudniają nam znalezienie przyjaciół, są egoizm i brak tolerancji wobec innych. Są również inne, które na pierwszy rzut oka wydają się takimi, które powinny raczej powodować większą liczbę przyjaciół. Mowa o zbyt dużej uprzejmości wobec innych, małomówności i uległości. Może nam również brakować przyjaciół wtedy, gdy zmieniamy często swoje otoczenie. Po prostu przestajemy się spotykać z dotychczasowymi ludźmi, co sprawia, że tracimy dotychczasowych przyjaciół. Tak więc są różne przyczyny braku przyjaciół, a żeby zacząć ich gromadzić, potrzebne są w naszym życiu zmiany.