Dlaczego warto mieć przyjaciół?

Dlaczego potrzebni są przyjaciele?

Przyjaciele są czasem niezbędni. Jeśli ich mamy, to żyje nam się łatwiej, możemy więcej osiągnąć. Dobrze jest ich mieć. W jakich sytuacjach możemy ich najbardziej potrzebować? Kiedy są niezbędni?

Przyjaciół zdobywamy w różnych okolicznościach. Żeby ich zdobywać, musimy przebywać w otoczeniu ludzi. Dzięki takiemu postępowaniu możemy nawiązywać nowe kontakty i zdobywać uznanie wśród innych.

Przyjaciele są ważni, gdyż w życiu możemy napotkać różne problemy. Jednym z takich problemów może być brak pracy. Warto mieć kogoś, kto mógłby nam pomóc w jej znalezieniu. Na przyjaciół można liczyć w takim momencie. Wiele ludzi przyznaje się do tego, że mają pracę tylko dlatego, że zostali poleceni przez przyjaciela.

Czasami możemy mieć problemy finansowe. Gdy mamy zaufanego przyjaciela, zawsze możemy liczyć na jego pomoc w tej kwestii. Jest to dla niektórych lepsze rozwiązanie, niż łatwa pożyczka, którą nie zawsze będziemy mogli dostać. Poza tym zawsze mamy wyznaczony termin, do którego musimy taką pożyczkę spłacić. Nie jest to komfortowa sytuacja. Natomiast pożyczanie pieniędzy od zaufanego przyjaciela może nam zdecydowanie pomóc nie tylko finansowo, ale także odbuduje nas psychicznie. Pieniądze to duży problem w dzisiejszych czasach. Czasem mogą być powodem kłótni, jednak w prawdziwej przyjaźni takie kłótnie nie mogą występować, gdyż nie będą one dowodem przyjaźni.

Przyjaciele to także sposób na zadowolenie z życia


Przyjaciele to także lepsze samopoczucie. Gdy dużo rozmawiamy, przebywamy w otoczeniu innych ludzi, to czujemy się zdecydowanie lepiej. Częste imprezy, spotkania z przyjaciółmi mogą nam poprawiać nastrój i nie będziemy odczuwać braku kontaktu z ludźmi. Przyjaźń dla niektórych jest czymś koniecznym. Potrzebują oni kontaktu z innymi ludźmi, potrzebują się przyjaźnić, gdyż w przeciwnym razie będą odczuwać samotność.

Komfort psychiczny


Kolejną sprawą jest to, że przyjaciel może dawać nam poczucie komfortu psychicznego oraz pewności siebie. Dobrze jest mieć przyjaciela, na którego można liczyć w różnych momentach. Taki przyjaciel może dodawać nam odwagi i pozwoli nam to na większą ingerencje w działania innych osób. Może się to przełożyć na nasz awans społeczny, czy też dzięki temu zdobędziemy szacunek wśród ludzi. Dobrze jest znać osobę, która będzie się za nas wstawiać w trudnych chwilach, będziemy mogli wtedy z większą ochotą przystępować do pracy, realizacji naszych celów.

Z przyjacielem zawsze raźniej


Czasami chcemy coś osiągnąć w jakiejś dziedzinie. Nie jest to zawsze możliwe, aby zrobić to indywidualnie. Często będziemy potrzebować kogoś do pomocy. Trudno jest współpracować z kimś, kogo nie będziemy lubić. W takich sytuacjach lepiej współpracować z przyjacielem, któremu będziemy mogli zaufać. Pozwoli to nam na milszą atmosferę, co może przełożyć się na końcowy rezultat i osiągnięcie sukcesu. Czasami potrzebna jest grupa ludzi do tego, żeby coś osiągnąć. Wtedy może się stworzyć grupa przyjaciół. Ludzie, którzy żyją ze sobą w dobrych stosunkach, zdecydowanie lepiej radzą sobie w osiąganiu celu, niż grupa ludzi, która się nie lubi.

Poczucie bezpieczeństwa


Gdy mamy przyjaciół, to możemy czuć się bezpieczniej w otoczeniu innych osób. Złodzieje przeważnie napadają na osoby samotne, gdyż trudniej jest się im bronić w pojedynkę. Grupa ludzi ma zdecydowanie większe szanse, żeby się obronić przed napadami. Warto też mieć takiego przyjaciela, który będzie się umiał bronić. Chodzi tutaj o to, aby potrafił się bić. Jest to ważne, gdyż obecnie o późnych godzinach zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, w których możemy zostać obrabowani przez innych. Pamiętajmy, że grupa ludzi zawsze jest postrzegana z respektem przez tych, którzy są samotni. Gdy jesteśmy, chociaż w dwójkę w miejscu, które wydaje się nie do końca bezpieczne, to na pewno czujemy się zdecydowanie lepiej w towarzystwie kogoś, niż gdybyśmy w takim miejscu znajdowali się sami. Takie poczucie pewności jest czasem niezbędne do tego, żeby pójść w niektóre miejsca. Aczkolwiek musimy być ze swoim przyjacielem, a najlepiej z grupą przyjaciół.

Możemy również oszczędzać


Są pewne momenty, kiedy możemy wiele zawdzięczać swojemu przyjacielowi, a nawet pewnej grupie. Często dojeżdżamy codziennie w pewne miejsce. Paliwo nie jest tanie. Możemy składać się wspólnie na paliwo z przyjaciółmi, z którymi dojeżdżamy. Jest to świetna sprawa, gdy mamy jakiś wspólny cel, wtedy możemy dużo zaoszczędzić. Kolejną możliwością jest mieszkanie z grupą przyjaciół i składanie się na czynsz. Możemy dzięki temu poprawić naszą sytuację finansową, a przy okazji i naszych przyjaciół. Często robią tak studenci, ale nie tylko. W zasadzie to nie ma tutaj reguły. Jest tylko jeden warunek. Musi być przyjaźń pomiędzy ludźmi. W przeciwnym razie takie coś się nie powiedzie.

Dobrze jest, gdy nasz sąsiad jest naszym przyjacielem. Warto się z nim zaprzyjaźnić. Zwiększa to zdecydowanie poczucie bezpieczeństwa. Gdy ktoś nas napadnie, zawsze możemy liczyć na sąsiada, na jego reakcje. Może on na przykład zadzwonić po policję i w ten sposób przyczynić się do schwytania złodzieja. Jest to dość szczególny przypadek, ale takim bardziej przyjacielskim może być dokarmianie zwierząt, gdy ktoś wyjedzie gdzieś na kilka dni. Na przyjaciela, którym jest sąsiad, możemy liczyć w różnych momentach w naszym życiu. Przede wszystkim, jeśli postanowimy gdzieś wyjechać i opuścić nasze mieszkanie na dłużej.

Każda pomoc jest możliwa


Przyjaciele mogą ze sobą współpracować na różne sposoby. Niektórzy mieszkają w blokach w centrum miasta. Są też inni, którzy mieszkają na obrzeżach miast, gdzie jest większy spokój. Czasami ludzie potrzebują właśnie tego spokoju, przebywania w ciszy, mogą oni liczyć na zaproszenie ze strony przyjaciela. Są przypadki, że niektórzy interesują się czymś, czego nie mogą zrealizować w centrum miasta. Mogą oni zawsze liczyć na pomoc przyjaciela. Może to działać także w drugą stronę, ktoś mieszkający na obrzeżach miasta może mieć potrzebę wyjazdu do centrum i zamieszkania tam na jakiś czas. Na przykład w celu realizacji badań naukowych. Powodów może być wiele, liczy się tylko pomoc ze strony przyjaciela.

Prawnik, lekarz...


Najlepiej mieć przyjaciela, który jest prawnikiem, lekarzem, szefem w firmie. Niektórzy ludzie są niezastąpieni na swoich stanowiskach, sprawują je bardzo dobrze. W życiu mogą przytrafić się chwile, w których będziemy potrzebować na przykład prawnika. Możemy wtedy liczyć na pomoc ze strony przyjaciela, który nim jest i nie będziemy musieli się tak bardzo martwić o cenę. Przyjaciele sobie pomagają, gdyż na tym polega przyjaźń. Wytwarza się między nimi pewna więź emocjonalna, która powoduje, że bardziej sobie pomagają, niż obcym osobom, których nie znają. Prawnik to tylko przykład, lepszym jest dobry lekarz. Możemy jednak potrzebować pomocy różnych osób, które wykonują różne zawody. Liczymy wtedy na ich pomoc, która jest nam potrzebna.

Nie będziesz się nudzić!


Przyjaciele sprawiają, że się nie nudzimy. Mamy okazje spędzać z kimś czas. Nie brakuje nam towarzystwa. Przyjaciele są potrzebni, jeśli chcemy, aby nasze życie było rozrywkowe. Bez przyjaciela przeważnie będzie nam się nudzić, nie będziemy mieć wystarczającej ilości rozrywki.

Poznawanie nowych ludzi może często dostarczyć emocji. Możemy dzięki temu się wiele nauczyć od innych. Poznamy wiele nowych możliwości. Dowiemy się, że można inaczej rozwiązywać niektóre problemy. Takie nowe przyjaźnie są czymś ciekawym dla psychologów, gdyż każdy człowiek jest inny. Każdy ma swój styl życia, każdy myśli inaczej, jego poglądy są inne. Dzięki poznawaniu ludzi i pozyskiwaniu przyjaciół możemy się nie tylko dużo nauczyć, ale też zmienić swoje spojrzenie na świat, na zainteresowania ludzi, którzy wydawali się nam dziwni.

Nauczymy się również tolerancji, gdy będziemy mieć wiele przyjaciół. Gdyż musimy zaakceptować ludzi, którzy mają różne zainteresowania, czasem zdecydowanie inne od naszych. Taka nauka tolerancji jeszcze bardziej pomaga, żeby zdobywać uznanie wśród innych ludzi i mieć jeszcze więcej znajomych.

Gdy chcemy zaoszczędzić sobie czas, to dobrze jest mieć przyjaciół. Może się wydawać, że tak nie jest. Jednakże zdobywanie nowych kontaktów nie musi nas kosztować tak dużo czasu. Często po skończonych zajęciach, czy pracy razem wracamy na parking. Możemy się wtedy z kimś zaprzyjaźnić. Później, przy pracy na przykład nad projektem, możemy mieć problem z czymś. Osoba, która przerabiała już takie coś, nad czym my się trudzimy, będzie mogła nam szybko pomóc. My moglibyśmy potrzebować kilkakrotnie więcej czasu, aby coś zrobić. Z tego też względu przyjaciele oszczędzają nam czas i dzięki temu mamy go więcej dla siebie.

A co, gdy nie mamy gdzie mieszkać?


Czasami możemy mieć problem związany z tym, że nie mamy gdzie mieszkać. Dobry przyjaciel zawsze powinien znaleźć dla nas czas, a przede wszystkim dać nam szansę na przenocowanie do momentu, w którym znowu będziemy mieli własne mieszkanie. Są różne przypadki, kiedy może zaistnieć taka sytuacja. Na przykład, gdy się z kimś pokłócimy, albo powódź zaleje nam mieszkanie. Warto więc mieć zaufanego przyjaciela, na którego będziemy mogli liczyć w takim momencie.

Czasami będziemy mieć pewną drobną sprawę, której nie będziemy w stanie sami załatwić. Wtedy dobrze jest liczyć na przyjaciela. Załóżmy, że będziemy w pracy do godziny 15:00, a akurat o godzinie 13:00 mamy ważną dla nas sprawę do załatwienia, która nie wymaga naszej obecności. Gdy przyjaciel będzie akurat znajdował się w tym miejscu o tej godzinie, to może za nas ją załatwić. Jest to pomocne dla obydwu stron, gdyż może w obydwie strony działać. Pomagać można sobie wzajemnie, co będzie owocowało większą efektywnością.

Czasami przyjaciele mogą nam pomóc w zaadaptowaniu się w pewnej grupie ludzi. Ciężej jest to zrobić samemu. Gdy pójdziemy gdzieś w dwójkę i druga osoba będzie znała tamtejszych ludzi, to będzie nam zdecydowanie prościej o zrozumienie problemów, przystosowanie się do panujących tam warunków. W ogóle w dwójkę jest raźniej. Nawet jeśli nikt z tej dwójki nie będzie znał nikogo, to łatwiej będzie im o zaadaptowanie się w nowym społeczeństwie.

Przyjaciele mogą również w pewnych kwestiach nas wypromować. Mogą to być drobne sprawy, związane na przykład z pozycjonowaniem strony internetowej (pozyskiwanie linków ze stron przyjaciół), czy też z oddaniem na nas głosu w wyborach na przewodniczącego. Czasami może nam potrzebować tylko jednego głosu, może to właśnie ten przyjacielski okazać się tym decydującym. Są też pewne licytacje, które mogą być dla nas istotne i przyjaciel może nam podbić cenę, przez co produkt nie sprzeda się po niskiej cenie.

Podsumowanie


Warto mieć przyjaciół ze względu na wiele powodów. Jednym z istotniejszych jest brak pracy, możemy również liczyć na przyjaciół, jeśli mamy problemy finansowe. Poza tym przyjaciele sprawiają, że mamy dobre samopoczucie i komfort psychiczny. Gdy chcemy coś osiągnąć, to z przyjacielem zawsze będzie o to łatwiej, czasami również możemy czuć się bezpieczniej w obecności przyjaciół. Warto również się przyjaźnić ze względu na to, że możemy oszczędzać na wspólnych dojazdach, czy płacąc razem za czynsz w mieszkaniu. Gdy przyjacielem jest nasz sąsiad, to możemy liczyć na jego pomoc, gdy wyjedziemy na jakiś czas i zostawimy puste mieszkanie. Czasami możemy znać kogoś, kto mieszka na obrzeżach miasta, a my w tym czasie mieszkamy w centrum. Możemy mieć potrzebę zmiany otoczenia i wtedy taki przyjaciel będzie niezastąpiony. Gdy przyjacielem jest lekarz, czy prawnik to możemy liczyć na jego pomoc w kwestiach medycznych, czy związanych z prawem. Wśród przyjaciół się nie nudzimy, poznawanie nowych ludzi dostarcza również emocji, uczymy się czegoś nowego, a najbardziej tolerancji, gdyż każdy człowiek jest inny. Gdy mamy przyjaciół to czasami możemy zaoszczędzić sobie czas lub znajdziemy dach nad głową. Poza tym możemy liczyć na załatwienie drobnych spraw, zaadaptowanie się w nowym środowisku, czy też na oddanie głosu, który może być dla nas decydujący.