Czy istnieje przyjaźń między kobietą a mężczyzną?

Z kim się przyjaźnimy?

Zdarza się, że mamy wiele przyjaciół. Często nawet nie zastanawiamy się nad tym, ilu z nich jest płci przeciwnej. Tak. Zgadza się. Przyjaźń między kobietą a mężczyzną istnieje. Może sam jesteś tego dowodem. Dlaczego tak jest? Czy wszyscy uważają tak samo?

Na pytanie dotyczące przyjaźni między kobietą a mężczyzną można odpowiedzieć w lakoniczny sposób, że istnieje. My poświęcimy temu dużo więcej uwagi i rozwiejemy kilka ważnych kwestii. Pozwolą one lepiej zrozumieć istnienie przyjaźni między kobietą a mężczyzną oraz dzięki temu poznamy pewne niebezpieczeństwa, które są wynikiem takiej przyjaźni w niektórych przypadkach.

Po pierwsze zastanówmy się, czym jest przyjaźń. Dla jednych może nią być głęboka więź emocjonalna z innym człowiekiem, a inni za przyjaciół będą uważać zwierzęta. Mamy tutaj do czynienia z względnością. Każdy ma swoje zdanie. Dlatego też, nie ma jednej definicji przyjaźni, może ona przybierać ich wiele. Najczęściej jednak przyjacielem jest ktoś, komu możemy zaufać, liczyć na jego pomoc. Często zapraszamy go na imprezy, spotkania, rozmawiamy z nim na luzie. Mówimy mu czasem o swoich problemach, radzimy się go w różnych sytuacjach, przyjaciół łączą często wspólne zainteresowania, dążą oni czasem do wspólnych celów.

Czasami szybciej stajemy się przyjaciółmi, czasami potrzeba na to czasu


Aby dojść, do momentu, w którym stosunki pomiędzy ludźmi można było nazwać przyjacielskimi, często potrzeba dużej ilości czasu i przebywania ze sobą. Na początku ludzie raczej z ostrożnością rozmawiają i dbają przy tym o swoją prywatność. Są jednak i inne sytuacje. Czasami pewne grupy przyjmują do siebie nowego członka i starają się one od razu być przyjacielsko nastawione. Chcą, aby nie mówić sobie Pan czy Pani. Nie wszystkim takie coś odpowiada, nie każdy będzie od razu przyjacielem, ale dowodzi to, że są różne drogi do przyjaźni.

A teraz kolejny przykład!


Przedstawmy jednak inny przykład. Grupa nieznających się ludzi, będących całkowicie obcymi dla siebie, przeżywa następującą przygodę. Wyruszają oni w wycieczkę w góry. Nagle lawina na stoku górskim więzi śmiałków i odcina im drogę powrotu. Nie mają oni już szansy powrotu, mogą jedynie liczyć na ratowników. Jak w takim momencie zachowują się ludzie? Przede wszystkim szukają schronienia, ale gdy uda im się już je znaleźć, to zaczynają ze sobą rozmawiać. Ludzie opowiadający takie przygody, twierdzą, że jedną z przyczyn jest brak innego zajęcia powiązany z niebezpieczeństwem, jakie spotyka ludzi.

Jedno jest pewne, takie zdarzenie to jedna z lepszych okazji, żeby szybko znaleźć sobie przyjaciół. Gdyż przyjaźń się rozpoczyna, gdy zaczynamy rozmawiać na tematy związane z naszym życiem i niemające żadnego związku ze wspólną współpracą. To znaczy, musimy rozmawiać z kimś, ale nie odnosić przy tym żadnej korzyści. Przykładem takiej korzyści może być kupowanie czegoś w sklepie. Pamiętajmy, że towar sprzedaje nam obca dla nas osoba, która również odnosi jakąś korzyść, aczkolwiek może zaistnieć przypadek, gdy tylko my ją odniesiemy. Na przykład zapytamy się kogoś o rozkład jazdy danego autobusu na przystanku autobusowym. W powyższych przypadkach będziemy rozmawiać z ludźmi, jednak nie będą oni dla nas przyjaciółmi.

Wróćmy jednak do naszego przykładu. Brak innych zajęć i strach przed tym, że nikt nie przyjdzie z pomocą, sprawia, że ludzie rozmawiają ze sobą na różne tematy i zaczynają się przyjaźnić. W naszym przykładzie jest to takie dość spontaniczne. Nie potrzeba dużej ilości czasu do tego, żeby przyjaźń mogła zaistnieć między ludźmi. Istnieje jednak pewne wydarzenie, którym jest bezczynne czekanie na pomoc. Dotyczy ono obcych ludzi, którzy nigdy wcześniej się nie znali.

Jaki z tego wniosek?


Przykład ten pokazuje jak łatwo o przyjaźń w życiu. Nie potrzebujemy do tego wiele. Musimy jednak się znaleźć w odpowiedniej sytuacji, która nas czasami zmusi do poznania danej osoby. Jaki to ma związek pomiędzy odpowiedzią na pytanie, czy istnieje przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną? Otóż teraz wiemy, w jaki sposób tworzy się przyjaźń między ludźmi. Nie ma w tym nic, co mogłoby wskazywać na to, że nie ma przyjaźni między osobami różnych płci. Gdyż nie ma znaczenia, czy w tej grupie ludzi, którzy nagle znajdują się w niebezpieczeństwie, będą kobiety, czy mężczyźni.

Jeżeli chodzi o przyjaźń między kobietą a mężczyzną to miłość jest tym, co wyklucza przyjaźń. Pojawia się ona wtedy, gdy zaczynamy się do kogoś zalecać, ponieważ ktoś nam się spodobał. Mianowicie, istnieje pewna granica, poza którą kończy się przyjaźń, a zaczyna się miłość.

Jednakże wróćmy do tego, czym jest przyjaźń i jak ona wygląda między kobietą i mężczyzną. Odpowiedź jest prosta. Jest ona taka sama jak w przypadku dwóch mężczyzn, czy też dwóch kobiet. Nie ma tutaj nic nadzwyczajnego, co mogłoby wskazywać jakieś różnice.

Kiedy zaczyna się miłość?


Najważniejsze w miłości jest zauroczenie się drugą osobą. Najczęściej to mężczyźni zakochują się w kobiecie ze względu na jej wygląd. Trzeba zwrócić uwagę na gust. Dla niektórych mężczyzn pewna kobieta okaże się atrakcyjna, a dla innych nie. Wszystko może oczywiście działać także w drugą stronę i to mężczyzna może okazać się atrakcyjny lub nie dla różnych kobiet. Gdy jedna z płci nie jest atrakcyjna dla drugiej, to w takim przypadku może powstać tylko przyjaźń. Nie będzie tutaj miłości. Płeć nie ma znaczenia, jeśli chodzi o przyjaźń. Ważne jednak, żeby pomiędzy przyjaciółmi zachodziły pewne relacje, które jeszcze raz przypominamy. Przyjaciele rozmawiają ze sobą na tematy, które niekoniecznie przyniosą im korzyść, lub są dla nich obowiązkiem. Występuje tutaj pewien altruizm, dzięki któremu takie rozmowy są możliwe. Przyjaciele są skłonni sobie pomagać na różne sposoby.

Co przekreśla miłość?


Brak bycia atrakcyjnym dla kogoś przekreśla miłość, jednakże nie przyjaźń. Jednak często tak bywa, że kobieta podoba się mężczyźnie, lub odwrotnie. Co w takim przypadku? Czy jest tutaj szansa na przyjaźń? Tak naprawdę dla przeciętnej osoby istnieje mnóstwo ludzi drugiej płci, które są dla niej atrakcyjne. Dlatego też, często dochodzi do zdrady, ale to już inna kwestia. Jednakże w takim momencie, gdy ktoś jest dla nas atrakcyjny, to przyjaźń jest możliwa, ale tylko do momentu, kiedy nie zaczniemy jej dawać do zrozumienia, że chcemy czegoś innego. Taki impuls z naszej strony jest dowodem tego, że ktoś się nam spodobał. Trzeba jednak wprowadzić tutaj jeszcze jedną definicję przyjaźni. Mianowicie, w takim przypadku, gdy dana osoba jest dla nas atrakcyjna, będzie możliwy związek z tą osobą. Jest to więc przyjaźń, która może zmienić się w związek. Tym różni się ona od typowej przyjaźni. Jednakże takich osób, w których możemy się zakochać, mogą być miliony, a nawet więcej, co zależy od gustu. Tylko my będziemy decydować, czy zatrzymamy się na etapie przyjaźni, czy może będziemy brnąć dalej i będziemy dążyć do miłości.

Uważajmy!


Trzeba jednak zaznaczyć fakt, że między przyjaciółmi powstają pewne więzi emocjonalne. Czasami między przyjaciółmi różnych płci również z takim czymś mamy do czynienia, tylko że dochodzi zauroczenie się drugą osobą. W zasadzie to rozmowa z takim kimś może być dość trudna. Gdyż ciągle będziemy musieli się wstrzymywać ze słowami, które mogą dać do zrozumienia komuś, że jesteśmy w niej zakochani. Dlatego też, taką przyjaźń można uznać czasem za uciążliwą i niektórym wydaje się, że jej nie ma. Ona jest, tylko że cały czas istnieje możliwość zastąpienia jej czymś innym, gdyż pewne uczucie do drugiej osoby będzie cały czas istnieć w trakcie trwania rozmowy, czy wspólnej nauki.

Wiele ludzi nie zastanawia się głębiej nad tym, dlaczego zalecają się do innej osoby. Nic w tym dziwnego. Po prostu ktoś im się podoba, taki mają gust. Jednak nie wszyscy panują nad sobą w taki sam sposób. Jedni łatwiej się zakochują, inni nie bardzo są zainteresowani miłością, mało kto im się podoba. Z tego też względu jedni uważają, że miłość między jedną płcią a drugą nie istnieje, a inni twierdzą, że jest inaczej.

Wszystko jednak zależy od nas samych i my decydujemy, czy jest miłość, czy też może nie. Jednak ta cienka granica, którą sami sobie wyznaczamy, powoduje, że czasami pojawiają się pewne problemy. Czasami lepiej nie przyjaźnić się z osobami płci przeciwnej, gdy są dla nas atrakcyjne. Może być to początek końca dla naszego związku.

Jakie więc są ostateczne, najważniejsze wnioski dotyczące możliwości istnienia przyjaźni między kobietą a mężczyzną? Taka przyjaźń istnieje. Może sam jesteś tego dowodem. Aby jednak zrozumieć to, na początek musimy dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest przyjaźń. Możemy o niej mówić wtedy, gdy pomiędzy dwoma osobami stworzy się pewna więź emocjonalna. Takie osoby będą wtedy skłonne sobie pomagać, będą one rozmawiać na tematy, które nie dadzą im żadnych korzyści, poza spędzonym miło czasem. Gdy już wiemy, czym jest przyjaźń, możemy uświadomić sobie na dowolnym przykładzie, że w trakcie jej powstawania nie ma nic takiego, co mogłoby zaprzeczać jej istnienie między osobami z dwóch różnych płci. Problem pojawia się, gdy druga osoba zaczyna być dla nas atrakcyjna i mamy ochotę nie tylko się z nią przyjaźnić. Wtedy to my decydujemy, czy będziemy zacierać granicę przyjaźni i formalnie przejdziemy do zalecania się do takiej osoby. Pamiętajmy, że w takim przypadku uczucie do kogoś istnieje, tylko że potencjalnych kandydatów do związku jest zawsze dużo. Dlatego też, zawsze jest bezpieczniej, jeśli będziemy przyjaźnić się tylko z ludźmi, którzy nie będą dla nas atrakcyjni. Mowa o przypadku, w którym ktoś jest w związku.