Pieniądze w związku

stosunek do pieniędzy

W jaki sposób rozmawiać o pieniądzach w związku? Jaki mieć do nich stosunek, żeby być szczęśliwym? Czy są one ważne? Jest wiele pytań dotyczących pieniędzy, które mają wpływ na związek.

Kwestia pieniędzy jest niezmiernie delikatna. Nie tylko dotyczy to związku, ale można tak powiedzieć również w sposób ogólny. Zawsze, gdy porusza się ten temat, to wywołujemy pewne emocje, czasami kontrowersje. Ludzie są wrażliwi, jeśli chodzi o tematy związane z pieniędzmi, wręcz potrafią być bezsilni, gdyż życie człowieka jest właśnie od nich uzależnione. Istota zrozumienia problemu, jakim jest uzależnienie człowieka od pieniędzy, jest na tyle ważna, że dowodzi ona w pewien sposób o dojrzałości człowieka. Często, gdy zaczyna do ludzi dochodzić to, jak ważne są dla nich pieniądze, popadają w zakłopotanie, stają się poważniejsi.

Jeśli chodzi o problem pieniędzy w związku, to tutaj możemy mieć do czynienia z różnymi sytuacjami. Jedną z nich jest niezależność finansowa osób, które są w związku. Możemy mieć także sytuacje, że to jedna z osób tworząca związek przyczyni się do tego, że druga osoba również taką niezależność finansową uzyska. Możemy mieć również do czynienia z sytuacją, gdy osoby tworzące związek będą zarabiać w sposób, który je to satysfakcjonuje. Problem pojawia się, gdy ktoś nie czerpie satysfakcji ze swojej pracy. Czasami są sytuacje, kiedy takiej pracy ktoś nie ma i taka osoba popada w kłopoty finansowe.

Dostosujmy się do panującej sytuacji


W zależności od sytuacji, jaką mamy, powinniśmy inaczej mówić o pieniądzach. W zasadzie to nie ma sensu się martwić, gdy mamy niezależność finansową, lub gdy czerpiemy satysfakcje z tego, co robimy. Z tego względu, pominiemy takie pozytywne sytuacje, a zajmiemy się takimi, kiedy ktoś nie czerpie satysfakcji z pracy lub po prostu jej nie ma.

Po pierwsze powinniśmy być otwarci na rozmowę o pieniądzach. Musimy być szczerzy dla drugiej osoby i mówić jej o tym, czym się interesujemy, co chcemy robić w życiu. Jest to istotne, gdyż tylko wtedy osoba, którą kochamy, dowie się o naszych zainteresowaniach. Doprowadźmy do sytuacji, aby zrozumiała, co chcemy robić w życiu, poznajmy jej sytuacje, a zainicjujemy wspólną dyskusję na temat pieniędzy. Szczerość jest ważna, gdyż pozwala ona na to, że w stu procentach ktoś zrozumie twoje oczekiwania.

Starajmy się być opanowani


Zachowajmy przy tym spokój, nie doprowadzajmy do kłótni. Tematy związane z pieniędzmi często do niej doprowadzają. Musimy więc zachować spokój, bądźmy opanowani. Dzięki temu będzie łatwiej o podjęcie wspólnych działań do tego, jak poradzić sobie, z tym że brakuje pieniędzy na realizacje zainteresowań.

Takie wspólne rozmowy powinny doprowadzić do tego, że znajdziemy wspólne rozwiązanie, którym może być poprowadzenie biznesu. Można się zastanowić nad możliwościami, jakie daje założenie własnej firmy. Najważniejszy jest pomysł, który musi sprawić, iż pojawi się źródło pieniędzy.

Nastawienie jest istotne!


Stosunek do pieniędzy jest istotny, gdyż dzięki odpowiedniemu nastawieniu do pieniędzy będziemy pozytywnie wpływać na swój stan psychiczny oraz najbliższej osoby, z którą jesteśmy. Nie możemy ciągle rozmyślać o pieniądzach, musimy sobie uzmysłowić, że wszystko na świecie ma swoją wartość i zawsze tak będzie. Jest to spowodowane tym, że każdy może zapłacić komuś jakąś cenę za to, aby przejąć na własność czyjeś dobro. Z tego też względu szanujmy to, co mamy, oczekujmy również tego samego od drugiej osoby. Powinniśmy się skupiać na tym, aby pieniądze nie stały się dla nas najważniejsze. To już będzie materializm. Pieniądze są potrzebne do tego, aby zaspokajać swoje potrzeby, na które również składają się twoje zainteresowania.

Wspólnie czy osobno?


Jest jedna bardzo delikatna kwestia, którą jest założenie wspólnego konta bankowego. Z jednej strony świadczy ono o zaufaniu drugiej osobie. Możemy mieć z tego powodu również problemy w sytuacji, gdy najbliższa nam osoba będzie je wydawać w sposób, który nie zaakceptujemy. Z tego też względu musimy dokonać wyboru. Dla tych, którzy uważają, że są dla siebie stworzeni, są w pełni przekonani o tym, że sobie wzajemnie ufają, lepszą opcją jest wspólne konto. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby w takiej sytuacji wspólnie dokonywać decyzji o wydawaniu pieniędzy z takiego konta. Nie zawsze łatwo będzie o dojście do porozumienia w tej kwestii. Musisz więc mieć pewność, że druga osoba będzie akceptować twoje decyzje, a ty również zaakceptujesz jej decyzje. Z tego też względu lepiej, aby na początek porozmawiać ze swoją najbliższą osobą na temat wspólnego konta w banku. Zwróćmy uwagę na oczekiwania, bądźmy stanowczy, a gdy już wspólne konto zostanie założone, to należy kontrolować sytuację, aby nie doprowadzić do takiej, w której poczujemy się oszukani.

Jeśli chodzi o drugą opcję, czyli o taką, w której nie będziemy zakładać wspólnego konta w banku, to jest ona lepsza dla tych, którzy mają inne podejście do związku. Niektórzy uważają, że nie należy nikomu ufać. Z tego też względu zakładanie wspólnego konta nie będzie miało sensu w takim przypadku. Lepiej, aby każda z osób tworząca związek, założyła własne konto bankowe, a doprowadzi to do tego, że każda z osób będzie czuć się bardziej komfortowo, jeśli chodzi o kwestię pieniędzy. Trzeba jednak mieć takie podejście, dzięki któremu osoby tworzące związek będą usatysfakcjonowani z tego, w jakiej znajdą się sytuacji. Z tego też względu, tutaj również na początek potrzebna jest wspólna dyskusja o dojście do porozumienia.

Mówmy sobie prawdę


Ważne jest to, aby się nie oszukiwać. Mówmy o tym, ile zarabiamy, skąd mamy pieniądze. Rozmawiajmy także o tym, na co przeznaczamy pieniądze. Nie ukrywajmy przed sobą nawet najmniejszych szczegółów. Może to być przyczyną konfliktu. Jest tak, gdyż druga osoba może poczuć się oszukana. Lepiej jest mówić o tym, co zamierzam sobie kupić, jakie mamy inne plany związane z wydawaniem pieniędzy.

Problemy mogą pojawić się wtedy, gdy ktoś będzie chciał wydać pewną ilość pieniędzy na coś, co nie spodoba się drugiej osobie w związku. Z tego też względu poświęcimy więcej takiemu przypadkowi uwagi. Posłużmy się następującym przykładem. Jedna osoba w związku marzy o zakupie nowego samochodu. Nie będziemy tutaj zakładać, że jest to mężczyzna, czy kobieta. Przyjmijmy ogólną wersję. Zakup nowego samochodu to duży wydatek. Z tego też względu, może się pojawić kłopot, gdy taki wydatek będzie znacząco zmniejszał ilość dostępnych pieniędzy w danym momencie. Druga osoba w takim momencie może się zdenerwować, nie będzie jej pasować sytuacja, w której musiałaby się zgodzić na taki wydatek. Istnieje duże prawdopodobieństwo kłótni w takim momencie.

Co wtedy?


Mamy dwie opcje. Jedna z nich będzie wtedy, gdy to ty zostaniesz osobą, która będzie chciała kupić taki samochód. W takim momencie pojawiają się kolejne dwie opcje dla ciebie. W jednej z nich to tylko i wyłącznie ty będziesz przeznaczać pieniądze na samochód, w drugiej pieniądze będą przeznaczane ze wspólnego konta. Jeśli tylko ty wydajesz pieniądze, to pamiętaj, że druga osoba również może mieć pewne pretensje. Może ona uważać, że takie pieniądze można by wydać w inny sposób. Musisz ostrożnie się zapytać, unikaj sytuacji, w której się kochasz ze swoją drugą połową. Momenty, kiedy twoja ukochana osoba jest zajęta, również nie należą do najlepszych. Najlepiej powiedz o tym wtedy, gdy będziecie na spacerze, czy będziecie rozmawiać o niczym istotnym. Jeśli zauważysz, że nie będzie łatwo namówić najbliższą ci osobę do zakupu, to odczekaj, powiedz, że musisz to przemyśleć i zapytaj delikatnie, czemu tak jest. W przyszłości przemyśl sytuacje i zdecyduj, co zrobić.

Są gorsze możliwości


Jeszcze gorzej może być w momencie, kiedy ty i twoja ukochana osoba będziecie musieli wspólnie takie pieniądze wydawać. Wtedy to będzie musiała być wspólna decyzja. Zachowuj się tak samo, jak w poprzednim przypadku. Pamiętaj jednak, żeby przygotować pewne argumenty, które powinny być mocne.

Teraz odwrotna sytuacja. To ty jesteś osobą, która dowiaduje się o tym, żeby wzbogacić się o nowy samochód. Tutaj znowu mamy dwie opcje. Jeśli zaakceptujesz taki wydatek, to nie ma problemu. W przeciwnym wypadku pojawi się problem, który może być dla ciebie spory. Nie możesz zachowywać się w sposób agresywny. Agresja budzi agresję i prowadzi do poważniejszych skutków. Lepiej być opanowanym i przez cały czas myśleć trzeźwo. Pamiętaj, że w przypadku, kiedy będzie to wspólny wydatek, twoje zachowanie powinno być stanowcze. Nie pozwól, aby z twoich ust padły słowa, które sprawią, że ktoś może zrobić sobie nadzieję na taki zakup. Lepiej podchodzić do pomysłu niechętnie, ale z szacunkiem, dla drugiej osoby. W przypadku, kiedy pieniądze będą wydawane tylko i wyłącznie przez twoją ukochaną osobę, postaraj się sugerować, że taki wydatek nie ma sensu. Co więcej, tłumacz, że dotyczy on również ciebie. W sytuacji, gdy ktoś będzie bardzo nalegał, możesz stać się poważniejszy, ale nie podnoś głosu, gdyż doprowadzi to do kłótni.

Powyżej opisano sytuacje, które mogą się zdarzyć w związku. Są one trudne, powodują problemy wymagające odpowiedniej psychiki człowieka. W takich sytuacjach potrzebne jest nastawienie, w którym zachowasz spokój, rozwagę, będziesz twardo stąpać po ziemi.

Pieniądze są ważne w związku. Tak już jest. W zasadzie są one ważne w życiu każdego człowieka, dlatego też są tak trudnym tematem, z którym ludzie sobie często nie radzą. Pieniądze dają człowiekowi wolność. Niestety, jest to fakt, którego nie można zaprzeczyć. Po prostu ludzie często mają pewne zainteresowania, czy marzenia, których nie są w stanie realizować na większą skalę z braku pieniędzy. Z tego też powodu, są one tak istotne.

Podsumowując, w związku, jeśli chodzi o pieniądze, to można mieć do czynienia z różnymi sytuacjami. Jedni są w lepszej sytuacji finansowej, inni są w gorszej. Bądźmy otwarci na rozmowę o pieniądzach, zachowujmy przy tym spokój. Jeśli chodzi o stosunek do pieniędzy, to ważne jest tutaj nastawienie psychiczne ze względu na różne sytuacje życiowe. Mianowicie, są momenty, w których ktoś może od nas wymagać tego, abyśmy się zgodzili na pewne wydatki. Bez wątpienia najważniejszą kwestią jest to, iż pieniądze są istotne w związku oraz w pojęciu ogólniejszym. Pozwalają one realizować swoje zainteresowania w sposób satysfakcjonujący dla człowieka.