Egoizm może powodować problemy w związku

czym jest egoizm?

Nie warto być egoistą, jeśli pragniesz być szczęśliwy w związku. Jest tak z wielu powodów. Jakie one są? Dlaczego tak jest? Jak sprawdzić, czy rzeczywiście jestem egoistą? Oraz co zrobić, żeby być bardziej altruistycznie nastawionym do świata?

Egoizm to cecha charakteru, którą jest patrzenie na świat w taki sposób, że to problemy egoisty są najważniejsze. Egoiści często nie są wrażliwi, są nastawieni na osiągnięcie sukcesu kosztem innych ludzi. Tak naprawdę egoistą jest każdy z nas, tak samo, jak i altruistą. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteśmy egoistycznie nastawieni do świata. Problem jest tylko wtedy, gdy ktoś zaczyna dostrzegać w nas egoizm i przez to tracimy w takiej osobie szacunek, stajemy się postrzegani, jako ludzie surowi, bez serca. Nie jest dobrze dla nas, gdy wielu otaczających ludzi uważa, że właśnie jesteśmy egoistami.
Dlaczego egoizm jest problemem w związku? Po pierwsze, osoba, z którą chcemy się związać, bądź z którą się związaliśmy, jest tą osobą, z którą spotykamy się często i spędzamy z nią dużo czasu. Jeśli nie jest ona pierwsza w czołówce pod względem spędzanego czasu, to na pewno znajduje się gdzieś w okolicy pierwszego miejsca. Z tego też względu będzie taka osoba jedną z tych, które najbardziej będą odczuwały skutki naszego egoizmu. Będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której problem egoizmu będzie duży.

Skrzywdzimy!


Konkretniejszym skutkiem jest to, że okażemy się dla naszej ukochanej osoby niemili. Wcześniej, czy później brak życzliwości wyjdzie na jaw. Jeśli poprosi nas ona o coś ważnego dla niej, będzie bardzo prawdopodobne, że jej odmówimy, co może doprowadzić ją do irytacji. Brak życzliwości ze strony egoisty może okazać się przyczyną kłótni lub większych problemów prowadzących do rozpadu związku. Z tego też powodu egoizm wydaje się dużym problemem i zagrożeniem dla istniejącego związku.

Kolejną sprawą jest to, że możemy być egoistami dla wszystkich, oprócz naszej ukochanej osoby. Może to być spowodowane tym, że świadomie będziemy udawać altruistyczne zachowanie wobec najbliższej nam osoby, albo będzie to spowodowane tym, że będziemy w niej zakochani. W obydwóch przypadkach wcześniej, czy później dojdziemy do sytuacji, kiedy najbliższa nam osoba zorientuje się, jacy jesteśmy. Gorszym przypadkiem jest ten, w którym będziemy udawać altruistę, natomiast w przypadku zakochania się, w przyszłości będzie czekać nas kryzys, w którym dojdzie do tego, że przestaniemy zachowywać się w sposób altruistyczny dla najbliższej nam osoby.

Nie uciekniemy przed problemem


Z tego też powodu, nie da się uciec przed problemami w związku, których przyczyn należy upatrywać w egoizmie. Wcześniej, czy później zaczną one przeszkadzać w tym, aby związek był przyjemnością dla kobiety i mężczyzny. Zwróćmy uwagę na kolejne zagrożenie dla związku. Osoba w związku, która będzie tą drugą, to znaczy będzie ona z osobą, która jest egoistycznie nastawiona do świata, może nie rozpoznać szybko egoizmu w kimś, kogo kocha. Będzie ona zaślepiona miłością i może nawet podziwiać dążenie do celu przez kogoś. Może podziwiać to, jak bardzo zależy jej na osiągnięciu sukcesu, będzie ją wspierać. Jednak przyjdzie taki moment, kiedy zacznie żałować tego, jak postrzegała swoją najbliższą osobę. Będzie jej przykro, gdyż w końcu okaże się, że zakochała się w egoiście. Dobrze jest więc wykazać się znajomością czyjegoś charakteru i nie żałować swoich decyzji w przyszłości.

Czy rzeczywiście nim jestem?


Egoiści często nie zauważają tego, że nimi są. Następnym problemem jest względność, czyli to, że każdy jest w pewnym stopniu egoistą. Możemy być egoistami dla różnych ludzi, najważniejsze jest jednak to, aby w życiu kierować się więcej altruizmem niż egoizmem. Aby się przekonać, czy rzeczywiście jestem egoistą, warto pomyśleć nad tym, czy zdarzyła się kiedyś taka sytuacja, w której postanowiłem pomóc komuś, ponieważ ktoś mnie o coś poprosił. Oczywiście chodzi o takie sprawy, w których jestem w stanie komuś pomóc, a także czy zrobiłem to bezinteresownie. Nie zaliczmy do tego spraw, których nie dało się wykonać z braku czasu. Każdy człowiek ma czas wolny, gdy pracuje na swój sukces, nie oznacza to, że jest egoistą. Drugą kwestią jest to, czy robi to w sposób uczciwy. Brak uczciwości to również w pewien sposób znak, że jesteśmy egoistami. Można starać się tak bardzo, jak tylko chcemy, ale musimy robić to w taki sposób, aby nie krzywdzić nikogo innego. Gdy przemyślimy nasze postępowania w przeszłości, to okaże się, czy jesteśmy bardziej altruistami, czy może egoistami. Jeśli nasze przemyślenia będą bardziej wskazywać na to drugie, to powinniśmy przejść do tego, aby zmienić swoje zachowanie.

Co z tym zrobić?


Jeżeli uważamy, że nie jesteśmy takimi altruistami, jakimi chcielibyśmy być, to powinniśmy coś z tym zrobić. Są ku temu różne sposoby. Jednym z nich jest rozpoczęcie od drobnych uczynków, które nie zajmują dużo czasu. Takim uczynkiem może być na przykład zrobienie swojej najbliższej osobie śniadania. Możemy również coś komuś kupić w sklepie. Ważne tutaj będzie zachowanie, a w zasadzie styl, z jakim to zrobimy. Jeśli będziemy mieć w sobie złość z tego powodu, to nie jesteśmy w dobrej sytuacji. Trudniej będzie zwalczać egoizm, jeśli nie będziemy wykazywać, choć odrobiny ochoty do tego, aby robić coś dla kogoś bezinteresownie. Musimy jednak walczyć z sobą i zmusić się do tego, aby osiągnąć swój cel.

Nie stracisz czasu, a może...


Aby zwalczyć egoizm, musimy uświadomić sobie, że pomagając innym, nie tracimy w ten sposób czasu. Wręcz przeciwnie, wykorzystujemy czas wolny do tego, aby zrobić coś dla kogoś. Czas wolny zawsze się znajdzie. Jeśli uważamy inaczej, to dowodzimy w ten sposób, że jesteśmy egoistami. Czasami rzeczywiście można mieć go mało, jest to usprawiedliwienie, ale nie da się pracować cały czas. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że gdy będziemy pomagać innym, to czasu wolnego zrobi się jeszcze więcej. Dostrzeżemy nowe możliwości, które pozwolą na to, aby wykonywać pewne czynności szybciej. Egoiści często narzekają na brak czasu, ale jest to spowodowane tym, że okłamują samych siebie. Altruista dostrzega, że pewnych rzeczy nie trzeba robić, gdyż są one zbędne. Bierze się to stąd, że inaczej spogląda na świat. Chodzi o perspektywę spoglądania na świat, w której dostrzega zalety ze swojego odpoczynku, pomagania innym w bezinteresowny sposób. Po prostu staje się bardziej otwarty na świat. A regeneracja jest ważna w życiu człowieka. Pozwala na to, aby w przyszłości być jeszcze lepszym.

Szansa na bycie silnym


Altruiści mają silną psychikę. Cieszą się oni ze swoich zwycięstw, zapominają o porażkach bardzo szybko. Potrzeba więc zmiany mentalności. Musimy być bardziej otwarci na poznawanie innych ludzi, nie bójmy się zmiany otoczenia, zrozummy wreszcie, że nie będziemy żyć wiecznie i pogódźmy się z tym. Taka zmiana myślenia to istotny czynnik, aby zmienić swoje egoistyczne nastawienie do życia.
Istnieją więc opcje, które pozwalają na podjęcie walki z egoizmem. Najważniejsza jednak jest początkowa ocena. A musimy ocenić się sami. Nie jest łatwo być szczerym wobec siebie, ale trzeba to zrobić, żeby można zacząć pracę nad sobą. Tym bardziej że nigdy nie będziemy pełnymi altruistami, gdyż wszystko w otaczającym nas świecie jest względne. W takim więc razie zawsze możemy być bardziej altruistycznie nastawieni do świata. Czy powinniśmy się przejmować, gdybyśmy pomagali innym zbyt często? Tutaj wchodzi kwestia kolejna. Mianowicie, chodzi o asertywność i uległość. Co jest ciekawe, altruista może być bardziej asertywny od egoisty. Przez co łatwiej mu odmawiać, nie czuje on z tego powodu wstydu. Zwracamy więc uwagę na to, że czas, w którym mamy ważne swoje sprawy, powinniśmy przeznaczać dla siebie. Uświadamiajmy innym, że jesteśmy asertywni i potrafimy odmówić, ale bądźmy także altruistami. Nie chodzi o to, żeby spełniać czyjeś zachcianki. W altruizmie chodzi o szczerą pomoc dla tych, którzy jej potrzebują.

Egoizm to cecha charakteru, którą jest miłość do siebie samego. Chodzi o to, że egoista widzi tylko swoje problemy i nie przejmuje się losami innych ludzi. Egoizm jest problemem w związku, gdyż byciem niemiłym, brak udzielania pomocy naszej ukochanej osobie może doprowadzić do jej irytacji, a co za tym idzie, do kłótni i do rozpadu związku. Egoisty nie da się szybko rozpoznać, dlatego też możemy w pewnym momencie załamać psychicznie naszą najbliższą nam osobę. Aby dowiedzieć się tego, czy jestem egoistą, potrzeba chwili zastanowienia się nad sobą. Pomyślmy, czy pomożemy komuś, gdy będzie potrzebował pomocy, a my będziemy w stanie mu pomóc. Zastanówmy się, czy jesteśmy uczciwi, poświęćmy sobie chwilę czasu. Aby zwalczyć egoizm, możemy w wolnym czasie pomagać innym w prosty sposób. Na przykład zróbmy za kogoś zakupy. Uświadommy sobie, że altruiści mają więcej czasu, lepiej wykorzystują wolny czas, bardziej szanują siebie, a także swoich bliskich. Altruiści mają często silniejszą psychikę od egoistów.